Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Középkori, boltíves kapun áthaladva ér a látogató a belső udvarról nyíló Litea könyvesboltba. A budai vár szívében, a Fortuna utca és Hess András tér sarkán már 15 éve várja az olvasni, böngészni szerető olvasókat egy valódi könyveshely.
Török András Nagy Budapest című útikalauzában - amely a szerző szándéka szerint majdnem mindazt tartalmazza, amit tudni kell a főváros teljes körű élvezetéhez - ezt írja róla: "A kevés igazi személyiséggel rendelkező budai könyvesbolt egyike. A Hilton Szállóval szemben, az udvarban, a kilencvenes években kiépült, épülethez illő stílusú pavilonsorban található ez a bolt, amely az erősen konzervatív vári polgárság egyik szellemi központja. Már neve is a Literatúra és a Tea szó kereszteződéséből született. Közepén cserépkályha, mely mellé le lehet kuporodni, nem szokták kinézni a nem vásárló böngészőket sem. A bolt erőssége a magyar történelem és helytörténet, a teljességre törekedve, idegen nyelven is."
A könyvesbolt és teaház otthonosságot, szellemi izgalmakat, jóízű beszélgetéseket, irodalmi esteket egyaránt nyújt vendégeinek. Sajátos arculata révén vidékről és külföldről is egyre több visszatérő látogatót vonz, jelentős a törzsközönsége. A Helikon meg a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó 1989-ben hozta létre, ma is ők a tulajdonosai az üzletnek, amely már korszerű vállalkozási formában működik. Vezetője, Bakó Annamária csaknem negyven éve dolgozik a könyvszakmában. Rokonszenves megszállottsággal, fáradhatatlanul, az irodalom, az értékek tiszteletével vezeti az üzletet, szervezi a programokat. A könyvesbolt egyúttal teázó, kávézó, zeneszalon, randevúhely is, a maga nemében az első volt indulása idején. Azóta szerencsére lettek követői.
- A szalon háziasszonyának szerepét szívesen töltöm be. A Litea Könyvesház létét, sajátos arculatát az idő igazolta. A kultúra- és könyvbarátok igénylik és szeretik. Mindez tudatos formálás eredményeképpen jött létre, eleve ilyen szándékkal készült az üzlet. Fiatal kolléganőim nem vendéglátósok, hanem elsősorban könyvesek, de megtanulták a kiszolgálást is. Csodálatos hivatás könyvesnek lenni, bármilyen nehéz, hiszen fizikailag is alaposan igénybe veszi az embert. A mai világban egyáltalán fönnmaradni sem könnyű. Tíz éve önálló vállalkozásban dolgozunk. A kiadók privatizálása óta bérleményként működtetjük az üzletet. Egy ilyen vállalkozás több örömet termel, mint pénzt. Ma sem tudom, honnan merítettem a bátorságot, hogy bele mertem vágni. Az üzletmenet irányítását és szervezését a fiammal, Bakó Károly Budával közösen végezzük. Minden rajtunk múlik, a terheket mi viseljük, a hasznát mi élvezzük.
{p}A Litea már megkapta a Hermész-díjat. A szakma erkölcsi elismerése a közelmúltban emléktáblára is került a bolt belső falán: "A nemzeti és kulturális örökség minisztere tanúsítja, hogy a könyvesbolt megfelel a könyvkereskedelem legmagasabb követelményeinek." A pályázati feltételek között szerepel a bolt esztétikus megjelenése, a munkatársak kulturáltsága és segítőkészsége, idegennyelv-ismerete. Az irodalmi és könyvkultúra magas szintű menedzselését is nyújtani kell a díjazott boltnak, ami természetesen sok elvégzendő külön feladattal jár. A magyar könyvpiacon jelen lévő könyvállomány jelentős része megtalálható a polcokon. A választék igen bőséges, különösen gazdag a Vár történelméhez kapcsolódó anyag. Csaknem hatszáz éve éppen ezen a helyen működött Hess András nyomdája, itt készült az első magyar nyomtatott könyv, a Budai krónika. Ennél méltóbb örökség aligha lehetne egy könyvesbolt számára. A nemes hagyomány jegyében könyvkiadásba is fogtak, elkészült néhány, a Vár évszázadait tükröző kiadvány, köztük az Áll Buda még című, a magyar irodalom várbeli századairól szóló kötet.
A könyvesház egyik jellegzetessége, hogy ide a sétáló ember tér be, nem a rohanó vásárló. Elsősorban nem is aktuális sikerkönyveket tartanak. A kínálat igazodik a hely jellegéhez. A vendégkör szívesen olvasgat, nem célirányosan keres egy konkrét művet. A törzsvendégek rendszeresen visszajárnak, igényes irodalmi, történelmi, művészeti kötetek között válogathatnak. Aki egyszer jelen volt a könyvszalon heti rendszerességű estjein, máskor is elmegy. Írók, művészek egész sora fordul meg a könyvbemutatókon, irodalmi rendezvényeken, előadóesteken. Másik nagy vonzereje a Liteának, hogy hét végén is nyitva tart. Rendszeresen térnek be ide családok, és egy-két órát szívesen töltenek el a zsúfolásig megtelt könyvespolcok között. Az olvasás örömét, a könyv varázsának élményét vihetik haza a gyerekek. A Budavár díszpolgára címmel kitüntetett, székely családból származó Bakó Annamária rengeteget tud arról, hogyan változtak a könyvvásárlási szokások az elmúlt években. Egész életét a könyvespultnál töltötte, a vevők óhatatlanul megosztják vele napi örömeiket és gondjaikat. Jól ismeri a külföldiek igényeit is.
- A Várban rengeteg turista fordul meg, az idegen nyelvű kötetek eladása nélkül mi sem élnénk meg. A forgalmunk felét a turizmus hozza. Az élet drágulásával a könyvvásárlás is visszaszorul a családok életében. A napi gondok jobban ránehezednek az emberre, kevesebb idő és energia jut az olvasásra. Arisztotelész gondolata igen időszerű ma is, szívesen idézem mottóként, ennek jegyében érdemes élni: "A műveltség jó sorsban ékesség, szükségben menedék."
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu