Anyanyelvi őrjárat

Az örök városNéhány héttel ezelőtt ugyanebben a rovatban egy levélre válaszolva s a levélíró aggodalmát eloszlatni igyekezve arról írtam, hogy ha valakinek a nevéből alkotott szóval fejezünk ki olyasmit, amihez az illető személynek köze van, akkor inkább hasznos, mint ártalmas vagy tisztességtelen a nevet köznévvé "avatni" s ennek megfelelően írni, természetesen kisbetűvel. (Tehát például pasztőrözés-t írni Pasteur-özés, valamint dízelesítés-t Diesel-esítés helyett.)

EgyébGrétsy László2004. 07. 23. péntek2004. 07. 23.
Anyanyelvi őrjárat

Ha ugyanis valamilyen értékes találmány vagy egyéb érdemes dolog fűződik a szóban rejlő személy nevéhez, akkor azt az utókor úgyis számon tartja, a kisbetűs, köznevesült forma pedig még növeli is az illető személy becsét, ázsióját.Már akkor, amikor erről írtam cikkemet, eszembe villant, hogy érdemes lenne a személyneveken kívül egyéb tulajdonnevekkel, például a földrajzi nevekkel kapcsolatban is szemléltetni ennek a megállapításnak a helyességét. Ennek két módja is van. Az egyik az, hogy olyan szavakat idézünk, amelyek valamely vidék, város nevéből alakultak, s szolgálnak valamilyen először ott készített tárgy, eszköz megjelölésére. Így többek között bajonett a neve annak a rövid szuronynak, amely a francia Bayonne város fegyverkovácsai révén vált ismertté, vagy fajansz-nak nevezzük az ónmázas cserépedényt, amelyet - vagy amilyet - először az olasz Faenza városban készítettek. A másik mód pedig annak szemléltetése, hogy számos földrajzi névnek - városnak, vidéknek, kontinensnek stb. - a felidézésére voltaképpen nincs is szükség magára a névre, hanem elég erre egy olyan szókapcsolat, amelyben vagy egyáltalán nincs tulajdonnév, vagy ha van is, az nem azonos a felidézendő tulajdonnévvel.

{p} Ma ezekből a névfelidéző szókapcsolatokból nyújtok át olvasóinknak egy csokrot, legfőképpen egy tavaly megjelent, kitűnő szólás- és közmondásgyűjtemény, a Magyar szólástár alapján. Már cikkem címe is példa erre, hiszen az örök város kifejezésről mindenki tudja, hogy Rómát nevezik így. Először Tibullus római költő (Kr. e. 54-19) becézte így városát: Roma aeterna, ma pedig már szerte a világon milliók tudják, hogy ez az elnevezés Rómát idézi fel, hiszen - a szintén közismert mondás szerint - "Minden út Rómába vezet".Most pedig - a felidézett nevek ábécérendjében - következzék a kis szemléltető gyűjtemény!AFRIKA: a fekete kontinensAMSZTERDAM: Észak Velencéje (de ugyanez a kifejezés alkalmas STOCKHOLM és SZENTPÉTERVÁR felidézésére is)ANTARKTISZ: a hatodik kontinensAUSZTRÁLIA: a kenguruk földjeBALATON: a magyar tengerBÉCS: a császárok városaCIPRUS:  Aphrodité szigeteDEBRECEN: a kálvinista RómaÉSZAK- és DÉL-AMERIKA: az ÚjvilágEURÓPA: az öreg kontinensFERTŐD: a magyar VersaillesFINNORSZÁG: az ezer tó országaGYÖNGYÖS: a Mátra kapujaGYŐR: a vizek városa (ugyanez használatos TATA felidézésére is)HIMALÁJA: a világ tetejeHOLLANDIA: a tulipánok országaÍRORSZÁG: a zöld szigetJAPÁN: a felkelő nap országaJERUZSÁLEM: a szent városKALOCSA: a paprika fővárosaKECSKEMÉT: a hírös városKESZTHELY: a Balaton fővárosa (ugyanez lehet SIÓFOK neve is)MAKÓ: a hagyma fővárosaMARS: a vörös bolygóPÁRIZS: a fények városaPRÁGA: az ezertornyú városVELENCE: a lagúnák városaNa és Budapest? - kérdezhetik olvasóink. Azt nem lehet köznévi szókapcsolattal felidézni? Dehogyisnem! Négyféleképpen is! Íme: a Duna gyémántja [vagy királynője]; a gyógyvizek városa; az ország szíve; végül: Kelet Párizsa.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek