A lovakat belövik, ugye?

Miként arról lapunk múlt heti számában hírt adtunk, az augusztus elején Kecskeméten rendezett négyesfogathajtó-vb német egyéni aranyérmese, Michael Freund egyik lova fennakadt a doppingteszten.

EgyébT. Dögei Imre2004. 10. 22. péntek2004. 10. 22.
A lovakat belövik, ugye?


Ha nem tudja hitelt érdemlően cáfolni a tiltott szer használatát, akkor a vb-ezüstérmes magyar versenyzőé, Lázár Zoltáné lehet a világelsőség - írtuk akkor. Az idén a kecskeméti fogat-vb-t követő athéni olimpián mellesleg négy doppinggyanús versenylovat találtak, s ügyük tisztázása minden mást megelőzött. Közülük kettő éppen az olimpián győztes együttesek lova.
A díjugratás egyéni olimpiai bajnokának, a 24 éves ír Cian O' Connornak az elsőségébe került, hogy versenyzőtársa pozitív eredményt produkált. Aranyérmét át kellett adnia a második helyen végzett brazil Rodrigo Pessoának. A díjugratás csapat-világbajnoki címét nyerő német válogatott egyik legjobb tagjának, Ludger Beerbaumnak a lova szintén gyanúba keveredett. Eredményét megsemmisítették, így az USA nemzeti válogatottjáé lett az olimpiai arany, a németeknek pedig meg kell elégedniük a bronzéremmel. Egy, a militaryban (lovastusában) érdekelt német hölgy, Bettina Hoy lovának szervezetében is tiltott anyagra bukkantak. Gyanúba került az ugyancsak militaryban versenyző osztrák lovas, Harald Riedl lova is. Az olimpián rajthoz álló 200 lónak az egyötödét ellenőrizték, s a fentiek szerint tíz százalékuk (az összesnek két százaléka) bizonyult "bűnösnek." Az idei világversenyek doppingon kapott lovai közül feltűnően sok a német, nem véletlenül írják tehát az ottani lapok, hogy a német lovassport történetének legnagyobb botrányával áll szemben.
De vajon mit értsünk a versenylovaknál dopping alatt? A kérdéssel dr. Jármy Miklóshoz, a Nemzetközi Lovas Szövetség (FEI) doppingmintavevő állatorvosához fordultam, akit a múlt hét végén, a Kaposváron rendezett Díjlovagló Világkupán éppen munka közben értem utol.
- A FEI a doppingot némileg másként értelmezi, mint az a humán sportoknál közismert. Az angol rövidítés ugyanis az MCP (Medication Controll Program) megjelölést használja, ami nemcsak a teljesítményfokozó szereket takarja, hanem az egyes betegségek, sérülések tüneteinek kezelésére használt gyógyszereket, kenőcsöket és pasztákat is magába foglalja - válaszolta a szakember. - Minden olyan anyag idetartozik, ami a mozgásra, a keringésre, a légzésre vagy az idegrendszerre hat. Ezeket, illetve hatóanyagaikat a FEI rendszeresen közzéteszi. Néhány éve került fel a listára a valeriána, amit a humán gyógyászatban nyugtatóként ismerünk, s ezt találták meg Freund Mary nevű fogatlovának vérében. [Minthogy a dopping ajzó-, illetve serkentőszert jelent, nyelvi értelemben a valeriána épphogy antidoppingnak minősül(ne).]
{p}
Más, a lóorvoslásban jártas állatorvosok is megerősítették: helyesebb inkább a tiltott gyógyszerezés fogalmát használni. Némelyek szerint minden étrend-kiegészítő dopping, ami csak elképzelhető, még az ártatlan fájdalomcsillapítónak tartott algopyrin-injekció is. A gyanúba keveredett olimpiai lovasokat megrázta a hír, mert szerintük a tiltott hatóanyagú kenőcsöket csűdsérülésre, illetve nyereg alatti duzzanatok kezelésére használták. A törvény nem ismerése azonban nem mentesít a felelősség alól: az úgynevezett lóútlevélben rögzítik ugyanis, hogy a versenyzőnek kell jót állnia lováért.
- Hogyan lehet az, hogy az augusztus elején vett mintából még október közepén sincs egyértelmű eredmény? - kérdeztem Jármy doktortól.
- A vér- és vizeletmintát duplikálva vesszük, és kódszámmal ellátva küldjük a FEI hivatalosan elismert, Párizs melletti központi laboratóriumába. A labor az eredményeket eljuttatja a FEI-nek, ahol azonosítják a kódot és a versenylovat. A FEI bizottsága az eredményt továbbítja a nemzeti lovas szövetségeknek, amelyek felveszik a kapcsolatot az érintett versenyzővel. Gyanú esetén kérhetik a B-minta elemzését is, ahol már ott lehet a versenyző képviselője. A versenylovak évente többezres doppingvizsgálatából három százalék körüli a pozitív eset. A lovassportok két vagy több élőlény együttműködésén alapuló technikai sportok, amelyeknél doppingolással nem lehet olyan látványos eredményeket elérni, mint például a súlyemelőknél vagy a nehézatlétáknál.
Vajon hogyan éli meg mindezt az idén üstökösszerű négyesfogat-hajtó karriert befutó Lázár Zoltán, aki a magyar vb-csapatarany mellé "megszerezheti" akár a sportág egyéni világbajnoki címét is.
- Annak ellenére sem kellemesek az érzéseim, hogy az ezüstérmem arannyá változhat. Nemes küzdelemben, a pályákon, és nem a laborok kémcsöveiben szeretek nyerni. Nagyon sajnálom ugyanakkor a nemzetközi fogathajtó világ vezéregyéniségének számító Freundot - válaszolta a jelenlegi legjobb magyar négyesfogat-hajtó.
Az ember és a ló kapcsolatával egyidős a dopping, ha a régmúlt korokban nem is így hívták a teljesítmény növelésére használt takarmányokat és különböző adalékokat. Állítólag az ókori római kocsiversenyeken is olyan szénaféléket adtak babérkoszorút hozó lovaiknak a dicső hajtók, amelyekben serkentőfüvek voltak. Az olimpiai kocsiversenyeket azonban aligha a dopping, sokkal inkább a kegyetlen versenyzés miatt szüntethették meg.
Fugli Károly, a Magyar Lovas Szövetség főtitkára lapzártánk idején közölte a hírt: Michael Freund nem kérte a B-minta elemzését, így a 2004. évi kecskeméti négyesfogathajtó-vb egyéni aranyérmese minden valószínűség szerint a Gödöllő-Domonyvölgyi színekben versenyző Lázár Zoltán!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek