Élő kert - Győrffy Sándor rovata

Gödöllőn a Szent István Egyetem egyik hallgatója kérdezte tőlem: "Hogyan kell megszervezni egy biogazdaságot? Mi minden kell feltétlenül a működéséhez?"

Egyéb2004. 12. 03. péntek2004. 12. 03.
Élő kert - Győrffy Sándor rovata


Elsősorban is kell a szándék: valaki elhatározza, hogy a természetbe illő módon kíván gazdálkodni. Ismereteket kell szerezni, hogy ez hogyan lehetséges. Mérlegelni szükséges az adottságokat, a termőföld minőségét, állapotát, fekvését, nagyságát, megközelíthetőségét, vízhez való közelségét. Fontos a biztos piac, az értékesítési lehetőségek, továbbá a termelőüzem, tanya felszereltsége, épületek, gépek, erőforrások, villany, gáz, utak, víznyerési lehetőségek.
A kötelező mezőgazdasági nyilvántartáson kívül ellenőrzésre be kell jelentkezni az arra hivatott szervnél (Biokontroll Hungaria vagy más, az FVM által engedélyezett ellenőrző szerv). A szerződés megkötésekor az ellenőrzésre bejelentkező kézhez kapja az ökológiai gazdálkodásra vonatkozó feltételeket, mellékletekkel együtt (68 oldal terjedelemben). Egyidejűleg ki kell tölteni az üzemi kérdőívet, amely magába foglal minden lényeges adatot, a terület térképét és a nyilatkozatot is. Ennek nyomán következnek az üzemlátogatások, amelyekről jegyzőkönyv készül. A termék elkészültével a termelő írásban rögzítve kapja meg a minősítésről szóló tanúsítványt: a terméket az előírásnak megfelelően állították elő.
Az életigenlő gazdálkodást a saját konyhakertünkben is elkezdhetjük, hogy a saját magunknak termelt gyümölcsöket a körülményeink adta lehetőségek szerint méregmentesen fogyaszthassuk. Ez eleinte nehezen valósítható meg, mert ha a szomszédunk túlzásba viszi a permetezést, kéretlenül is részesülünk belőle. A magasra nevelt térválasztó sövényen kívül a meggyőzés is segítségünkre lehet, amit az emelkedő vegyszerárak is támogatnak.
Talajunknak, területünk fekvésének megfelelő növények kiválasztásával kezdhetjük el a környezetünkbe való illeszkedést. Segítséget jelenthetnek az eredeti növénytakaró "árulkodó" növényei. Ezek a talaj meszes-lúgos vagy savas állapotára, tápanyaggal, nitrogénnel való ellátottságára, kötöttségére is utalhatnak.
A fák, cserjék telepítésénél a betegségeknek ellenálló fajtákat válasszuk, vírusmentes szaporítóanyagot szerezve be megbízható, felelősséget is vállaló helyről.
A magról vetett, palántaként kiültetett konyhakerti, fűszer- és gyógynövények körében alakítsunk ki vetésváltást-vetésforgót. Éljünk a jó szomszéd növények előnyeivel, a sárgarépát például társítsuk vöröshagymával.
Őrséget is állíthatunk féltett növényeink mellé, a szamóca védelmére például fokhagymát. Kertünk ingyen napszámosaira is legyen gondunk: az énekes madarak táplálására, itatására, a sünök téli menedékére, és a békáknak is építsünk "bunkert", ahol átvészelhetik a telet.
A téli időszak alkalmas szerszámaink rendbetételére, és saját kezűleg készíthetünk célszerszámokat, amelyekkel megkönnyítjük, gyorsabbá tehetjük a kerti munkákat. A szakmai ismeretek bővítésére is alkalmas az az időszak, amikor nem tudunk tevékenykedni kertünkben. Az írott ismereteken kívül a személyes beszélgetésekből is hasznos értesüléseket szerezhetünk. Éljünk velük, és ha van hozzáfűznivalónk, ne tartsuk meg magunknak, tanuljunk egymástól!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek