Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Januárban minden állattartó telep ingyen juthat hozzá egy olyan technológiai leíráshoz, amely garantálja az élemiszer-biztonságot. Az "Egészséges állat - egészséges élelmiszer - nyereséges vállalkozás" jelszóból kiindulva a Magyar Állatorvosi Kamara (MÁOK) minden élelmiszer-termelő állatfajra olyan telepi technológiát készített, amely szavatolja a lehető legmagasabb szintű élelmiszer-biztonságot - jelentette be Mile Sándor, a kamara elnöke.
Ezt a technológiát január 1-jétől ingyen kapják meg az állattartó telepek az ott dolgozó állatorvosoktól. A program a termelési színvonal általános felmérésével kezdődik, középpontban a takarmányozással, a higiéniával és a környezetvédelemmel. Ezt követően az állatorvosok elkészítik a "Korszerű állatorvosi telepellátás az élelmiszer-biztonságért" minőségbiztosítási rendszer alapján a telepek további működésének tervét, amelyet a kamara szakemberei dolgoztak ki az FVM anyagi támogatásával. A MÁOK vállalta azt is, hogy a telepeket ellátó állatorvosokat felkészítik a program végrehajtására. Az állattenyésztők közül sokan úgy gondolják, hogy magasak az állatorvosi költségek, pedig azok csak a ráfordítások egy-három százalékát teszik ki a 65 százalékos takarmányozási költségek mellett. Mile Sándor szerint egy jól felkészült állatorvos a legjobb befektetés egy telepen.
A már elkészült minőségbiztosítási rendszer bevezetésének egyik feltétele, hogy az agrártárca és a kamara megállapodásának megfelelően megkezdje működését egy új intézmény, az úgynevezett tiszti állat-egészségügyi szolgálat. Ebben a szervezetben az uniós gyakorlatnak megfelelően a szolgáltatásban nem érdekelt, főállású tiszti állatorvosok végzik majd a hatósági ellenőrzést.
Az állami állat-egészségügyi szolgálat átszervezése kapcsán január 1-jén új intézmény, az Országos Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Hivatal (OÁÉH) kezdi meg működését. Az FVM miniszter felügyelete alatt álló hivatal irányítja a jelenleg is működő területi egységeket, megyéket, kerületeket. Az FVM állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrzési főosztálya ezentúl jogalkotással, kapcsolattartással foglalkozik majd. Az átszervezés után szétválik a hatóság ellenőrző és a magánállatorvosok szolgáltató tevékenysége, ami magasabb színvonalú állattenyésztést és még nagyobb élelmiszer-biztonságot tesz lehetővé.
Mile Sándor elmondta azt is, hogy október 1-jétől az állatútlevél kötelező dokumentum a kutyák, a macskák és a vadászgörények számára az Európai Unión belüli utaztatásukhoz. A kamara eddig több mint tizenkétezer útlevelet adott ki. Az okmány kiállítására minden olyan állatorvos jogosult, akinek engedélye van veszettség elleni védőoltás beadására. Az útlevélhez jutás feltétele, hogy meg kell jelölni az állatot. Az olvasható tetoválást 2011-ig fogadják el, de ma már a mikrocsipes megjelölést szorgalmazzák, mert az állat egész életére biztosítja az egyértelmű azonosítást. A mikrocsip, a behelyezése és maga az útlevél körülbelül nyolc-kilencezer forintos költséggel jár. A kamara kezdeményezésére 2005-ben a magyar mikrocsipes nyilvántartásokat csatlakoztatják a legnagyobb európai internetes nyilvántartó rendszerhez, amely jelenleg több mint hétmillió állatot tart nyilván. Vannak országok, például Anglia, Svédország és Írország, ahová kevés az útlevél, laboratóriumi vérvizsgálatot is kérnek, ez pedig hoszszadalmas eljárás, az utazás előtt hónapokkal hozzá kell látni az ügyintézéshez. Bár a jogszabály nem írja elő, ajánlatos a macskákat is beoltani veszettség ellen.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu