Tihanyi ősi hely

Alapításának 950. évfordulójáról ünnepségsorozat keretében emlékezik meg a tihanyi bencés apátság 2005-ben. Ennyi idő telt el azóta, hogy a tihanyi dombon apátságot emeltetett I. András király Szűz Mária és Szent Ányos tiszteletére.

EgyébLovass Ildikó2004. 12. 10. péntek2004. 12. 10.
Tihanyi ősi hely


Az ünneppel kapcsolatos sajtótájékoztatón Korzenszky Richárd perjel, az apátság mostani vezetője leszögezte:
- Tihany ősi hely, szent helye a vallásnak és a magyarságnak.
Az altemplomban nyugszik az alapító, aki  bencéseket telepített le a korabeli oklevél szerint "a Balaton-tó fölött", hogy legyen templom és kolostor, ahol imádkoznak érte, s ahol majd eltemetik.
- Tihany nem a miénk, bencéseké, hanem mindannyiunké; és remélem, hogy mi, bencések a magyaroké vagyunk, hiszen a magyar kultúra, a magyar írásbeliség a bencések nélkül elképzelhetetlen - folytatta a perjel. - Ők hagyták ránk becses nyelvi emlékeinket, a Pray-kódexben őrzött Halotti beszédet és a Bencés Főapátsági Levéltárban őrzött, 1055-ben készült, latin nyelvű Tihanyi Alapítólevelet. De 58 magyar közszó is előfordul benne, valamint a nevezetes kifejezés: "feheruuaru rea meneh hodu utu rea", azaz a Fehérvárra menő hadi útra.
A szőlészet legrégibb említése Magyarországon a Tihanyi Alapítólevélben fordul elő. A XI. század közepén Zobor, Bakonybél, Zalavár, Pécsvárad, Csanád és Sár után került sor a tihanyi apátság létrehozására.
A bencés szerzetesek élete a történelem folyamán többször megszakadt e helyen. A szerzetesrendek 1950-ben bekövetkezett feloszlatása után csak Pannonhalmán és Győrött működött a rend. A rendszerváltozás után, 1994-ben visszakapott tihanyi apátsági épületben jelenleg hét szerzetes él. A tihanyi közösség Pannonhalmához tartozik, a perjel irányítja.A jubileumi év idén november 17-én, Szent Ányos ünnepén kezdődött, Várszegi Asztrik püspök, pannonhalmi főapát nyitotta meg.
Jövő év március 19-étől tekinthető meg a jubileumi kiállítás, amelyet május 21-én Mádl Ferenc köztársasági elnök is meglátogat. Július 11-én lesz a rendalapító Szent Benedek ünnepe. Az augusztus 11-i Nagyboldogasszony ünnepét Márfi Gyula veszprémi érsek, a szeptember 10-i Könyörgést a magyarságért Erdő Péter bíboros-prímás, budapest-esztergomi érsek tartja.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek