Ünnepi asztalra

Egyszerűen elkészíthető ételek, finomságok receptjét, s egy okos ötletet adunk közre ez alkalommal.

Egyéb2004. 12. 17. péntek2004. 12. 17.
Ünnepi asztalra


Gombaleves
Hozzávalók:25 dkg gomba, 3 evőkanál liszt, 3 evőkanál olaj, 1 marhahúsleves-kocka, 1 csokor petrezselyem zöldje, 1 dl tejföl.
A lisztből és az olajból világos rántást készítünk, amelyet a tűzről levéve 2 dl hideg vízzel csomómentesre keverünk. Beledobjuk az apróra vágott gombát, a leveskockát és felöntjük 8 dl vízzel. Gyakori kevergetés mellett 15 percig főzzük, végül megszórjuk a finomra vágott petrezselyemzölddel és a tejföllel ízesítjük.

Rakott káposzta másképpen
Hozzávalók:35 dkg savanyú káposzta, 30 dkg főtt, füstölt tarja, 1 savanykás alma, 35 dkg burgonya, 7 dkg vaj, tej, 10 dkg reszelt sajt, só, bors.
A savanyú káposztát a meghámozott, cikkekre vágott almával megdinszteljük. Amikor megpuhult borssal és esetleg sóval ízesítjük. A burgonyából 5 dkg vajjal és a tejjel hagyományos módon pürét készítünk, amelyet 5 dkg sajttal dúsítunk. Az almás káposztát egy kivajazott tűzállótál aljára terítjük, betakarjuk a tarjaszeletekkel és rásimítjuk a burgonyapürét, amelyet a maradék reszelt sajttal megszórunk. 180 fokra előmelegített sütőben szép pirosra sütjük.

Borzas almáslepény
Hozzávalók:
A tésztához:30 dkg liszt, 20 dkg margarin, 10 dkg porcukor, 3 tojássárgája, só.
A töltelékhez:1,5 kg alma, 3 dkg vaj, 13 dkg cukor, 1 citrom reszelt héja, 3 tojás fehérje, 2 evőkanál zsemlemorzsa vagy 5 dkg darált dió.
A lisztet a margarinnal, a cukorral, a tojássárgájával és egy csipet sóval összegyúrjuk, két cipót formálunk belőle és 1-2 órára hűvös helyre tesszük. A töltelékhez az almát meghámozzuk, lereszeljük és a vajon megpároljuk. A tűzről levéve belekeverjük a cukrot és a citromhéjat. Közvetlenül sütés előtt lazán hozzáadjuk a kemény habbá felvert tojásfehérjéket. Az egyik tésztacipót kinyújtva egy margarinnal kikent, kilisztezett tepsibe fektetjük, meghintjük a zsemlemorzsával vagy a dióval és ráterítjük a habos almapürét. Végül a másik tésztacipót káposztareszelőn a tetejére reszeljük. 180 fokra előmelegített sütőben kb 40 perc alatt szép pirosra sütjük.
{p}
Francia fatörzstorta
Hozzávalók:
A piskótához: 6 tojás, 6 evőkanál cukor, 6 evőkanál liszt, 3-4 evőkanál rum.
A krémhez: 3 tojás, 15 dkg cukor, 2 púpozott evőkanál kakaó, 1 narancs lereszelt héja, 20 dkg vaj.
A tésztához habosra keverjük a tojások sárgáját a cukor felével, majd hozzáadjuk a maradék cukorral habbá vert tojásfehérjét. A piskótát kizsírozott, kilisztezett, nagy tepsiben sütjük meg, hogy csak egyujjnyi magas tésztát kapjunk. Még melegen tiszta konyharuhára borítjuk. Egy-két evőkanál rummal megöntözzük, és többször ki-be tekerjük, nehogy később, a töltés során megrepedjen. Összetekerve hagyjuk kihűlni. Az egész tojásokat és a cukrot habverővel kikeverjük, hozzáadjuk a kakaót és a narancshéjat, aztán gőz fölött, habverővel állandóan keverve, sűrű krémmé főzzük. A gőzről levéve kihűtjük, majd hozzáadjuk az előre kikevert vajat. A krém egynegyedét félretesszük. A többivel megtöltjük és bevonjuk a piskótatekercset. Hideg vízbe mártott villával.

Gesztenyével töltött pulyka
Hozzávalók: 3-4 kg-os bébipulyka, 0,5 kg darált sertés- vagy pulykahús, a szárnyas mája, 10 dkg vaj vagy margarin, 1 kg gesztenye, 20 dkg füstölt szalonna, 1 dl olaj, 3 tojás, 3 zsemle, 1 l tej, 1 dl tejszín, majoránna, őrölt szerecsendió és bors, só.
A megtisztított szárnyast egy órára kívül-belül besózzuk, a hasüregét majoránnával bedörzsöljük. A gesztenye külső, barna héját eltávolítjuk, és fél liter tej, fél liter víz keverékében puhára főzzük. Még melegen leszedjük a héjmaradványokat, és finomra összemorzsoljuk őket. A tojásokkal habosra kevert vajhoz hozzáadjuk a darált húst, a maradék tejben megáztatott, kinyomott zsemléket, az elkapart májat, a gesztenyét, a fűszereket, sót és annyi tejszínt, hogy közepesen lágy legyen a massza. Megtöltjük vele a pulyka has- és nyaküregét, majd a nyílást bevarrjuk. A mellét és a combját beborítjuk a vékonyra szelt szalonnacsíkokkal. Tepsibe fektetve meglocsoljuk a felforrósított olajjal, és előmelegített sütőben, mérsékelt tűzön ropogós pirosra sültjük. Sütés közben saját levével gyakran meglocsoljuk, majd a sütés befejezte előtt fél órával levesszük a szalonnát, hogy a bőre szépen megpiruljon.
{p}
Szalvétából legyező
Mutatós szalvétahajtogatással még hangulatosabbá tehetjük az ünnepi terítéket. Erős lenvászon vagy damasztszalvétákat célszerű használni, mivel ezek jobban szívják a nedvességet, könnyebb kimosni őket, mint a szintetikus vagy festett példányokat, és szebben is hajtogathatók, ha előzőleg kivasaljuk, esetleg ki is keményítjük.1. Függőlegesen hajtsuk félbe a szalvétát, majd alulról felfelé harmonikaszerűen készítsünk 1-2 centiméteres hajtásokat, egészen addig, míg a hajtás nélküli rész fele olyan magas, mint széles lesz.2. Hajtsuk félbe a szalvétát úgy, hogy a hajtások kívül legyenek.3. A felső négyzethez tartozó rétegeket hajtsuk félbe átlósan, és csúcsát bújtassuk a hajtások alá. Jobb oldalról emeljük fel a szalvétát úgy, hogy a hajtások felfelé legyezőszerűen szétnyíljanak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek