Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A drog az elmúlt hetekben hat áldozatot szedett. Erkölcsi ítéletet könnyen hozhatunk, bőszen mutogathatunk a fogyasztóra, és ökölrázva okolhatjuk a megengedő szemléletet. Ez a kényelmesebb út. Helyette mást javaslok: gondolkodjunk együtt, mert drogügyben egyelőre sajnos csak kérdések léteznek.
Mi is a drog? Az 1972-ben kiadott Magyar értelmező kéziszótár drog szócikke alatt nem szerepel más, mint növényi vagy állati eredetű, gyógyszernek minősülő készítmény. Persze az internet már a mai értelemben ad jelentésmagyarázatot: a drogok olyan természetes vagy szintetikus anyagok, amelyek a központi idegrendszerre hatva megváltoztatják annak működését, és így eufórikus érzést okoznak. Rendszeres fogyasztásuk pedig testi, illetve lelki függőséget vált ki.
A mai magyar középiskolások többsége – mért adatok nincsenek, csak sejthetők – már kipróbált valamilyen drogot, többnyire valamilyen cannabisszármazékot. Ez persze nem azt jelenti, hogy ők drogosok, inkább azt mondhatnánk, divatból próbálják ki a szert, a társaságba történő beilleszkedés részeként, pontosabban fogalmazva azért slukkolnak bele a füves cigibe (szlengben joint, spangli stb.), hogy ne lógjanak ki a jó fejnek, vagánynak tartott társaságból.
Azonnal rávághatnánk: az iskola miért nem tesz valamit? A magyar hozzáállás előtt nézzük, mi a helyzet a szigorú Amerikában. Az USA-ban 21 év alatt nem lehet szeszes italt vásárolni, sem fogyasztani, és ezt a rendeletet be is tartják – ellenben amióta ez a rendelet él, különösen az elmúlt 10 évben, a 21 év alattiak könnyűdrog-fogyasztása hihetetlen magasra ugrott. Itthon 2006 óta minden általános és középiskolának a közoktatási törvényben előírtaknak megfelelően kell hogy legyen úgynevezett drogstratégiai programja. Ez a dokumentum az iskola rövid, közép- és hosszú távú megelőzési tevékenységét taglalja, kezdve a felvilágosító foglalkozásoktól az elterelésen át a közösségi programokig elvileg mindent. Azonban a valóság megint csúfosan más, mint az elmélet. Egyrészről nagy, amerikai és nyugat-európai drogprevenciós intézetek már maguk is belátták, és el is mondják, hogy a világ összes drogmegelőzési programjának egyetlen közös vonása van: ez idáig mindegyik megbukott, a hatékonyságuk szinte alig mérhető. Másrészről az iskolai drogstratégiai program sajátos iparágat hozott létre. A megelőző programokat ugyanis csak szakszerű, erre megfelelő jogosítványokkal rendelkező szervezetek, alapítványok láthatják el. Egy-egy ilyen program megvalósítási költsége 100–500 ezer forint között mozog, amelyet az iskola megpályáz, majd a programot végrehajtó szervezetnek kifizet. A drogmegelőzési piacon megjelentek azok az alapítványok, amelyek engedéllyel ugyan rendelkeznek, de hivatástudattal annál kevésbé. Ezért az iskoláknak nagyon meg kell válogatniuk, hogy milyen szervezetet bíznak meg, mert könnyen a kókler alapítványok kasszájába kerülhet a pályázaton elnyert nem kevés összeg.
Végül pedig két alaphiedelmet szeretnék eloszlatni: a könnyű drogoktól (marihuána, hasis) nem vezet egyenes út a kemény (LSD, kokain, amfetamin, heroin stb.) drogokig, sőt. A könnyű drogos szinte külön kaszt a kábítószeres társadalomban. Aki kemény drogos lesz, az nagyon hamar elkeveredik azokhoz, és sajnos nagyon nehezen is tud leállni. Azonban az is tévhit és hamis önnyugtatás, hogy könnyű drogtól nem lesz függő az ember – mert az lesz. Igaz, ahhoz rendszeresen és hosszú távon kell fogyasztani, de a függés kialakul. Ha nem is a szervi, inkább a lelki függés a jellemző.
Akkor mégis mi a megoldás? A válasz amilyen egyszerű, annyira bonyolult. Az elfogadó, biztonságot nyújtó, megértő család a legbiztosabb megoldás. Önmagában nem elég, hogy a gyerek javát akarjuk tűzön-vízen át. Sose felejtsük ki ebből az akarásból a gyereket. Képzeljük el, hogy hazajön kamasz gyermekünk, szemünkbe néz, tekintetében bizonytalanság, és ezt mondja: anya, apa, ma az iskolában három egyest kaptam. Mi nem üvöltünk, nem prédikálunk, hanem megértjük, ő is ember, neki is lehet rossz napja, és biztosítjuk arról, hogy a jövőben biztosan sokkal jobban teljesít. Képesek vagyunk erre? Ha igen, akkor többet tettünk gyermekünkért, mint amit a legdrágább drogmegelőzési program tehet.
Örökre függő
Gondoljunk el egy fiút, aki éltanuló és élsportoló. Amibe belefog, azt gőzerővel csinálja, kimeríthetetlen kitartással. Sikeresen zárja a középiskolát, gond nélkül kerül budapesti egyetemre. Aztán megismerkedik a droggal. Nem aprózza el, rögtön speeddel kezdi, és marad is az amfetaminszármazékoknál. Hamarosan vénásan tolja a szert, és megindul a lejtőn. Ezt a fiút Attilának hívják, valóságos személy, több, mint gondolat. Pár év sűrítődik a következő szavakba: barátai közül pár öngyilkos lesz. Attila, a néha rátörő tiszta pillanatokban, felismeri, nagy a baj. Már maga sem látja értelmét az életének, de mindig is kitartó volt, akaraterőből hibátlan. Elhatározza, leáll a szerrel, miért pont ezt ne tudná megcsinálni. Inni kezd, sörözik a szer helyett. Végeredmény: alkoholmérgezések sora. Külföldön vállal munkát, ismét anyagozik, csak sokkal többet, mint itthon. Hazajön, 16 órás munkákat vállal, hogy ne legyen ideje anyagért kajtatni. Ismét elbukik. Úgy érzi, kifulladt. Győzött a szer: vagy azonnal öngyilkos lesz, vagy lassan – pár év alatt! – fog elpusztulni.
Aztán a látóterébe kerül egy szervezet: a Narcotics Anonymus (NA) – Névtelen Drogosok szervezete. 2005-ben kerül közéjük. Nem várnak tőle semmit: se pénzt, se hitet, se politikai kiállást, se szektás megtisztulást. Csak azt, valóban le akarjon állni. Nincs külsős, drogot nem próbált szakember, nincs vezető pszichológus, csak leálltakból áll a szervezet. Megbeszélik a dolgaikat, de senki sem kényszeríti semmire.
– Tudod – meséli –, nincs olyan, hogy leszoktál, én örökre függő vagyok. A lelkemben van egy űr, amit mindig szenvedélyekkel töltöttem ki. Ilyen volt a sport is. Fizikailag ugyan nagyon egészséges lettem, de lelkileg csonka maradtam. A segítség nálunk a 12 pontos programban (lásd keretes) rejlik, ezt tartjuk be, ez segít vissza a társadalomba.
Ugyan egy ígéretes karrier kettétört, de egy lélek megmaradt, aki most egy Baranya megyei raktárban dolgozik éjszakásként, és bárkinek segít, aki valóban le akar állni.
Bűn és bűnhődés
A drogfogyasztás büntetőjogi megítélése gyakran változott az elmúlt években, a kérdés politikusok és civil szervezetek figyelmét egyaránt lekötötte. A kábítószer fogyasztása önmagában nem bűncselekmény, azonban birtoklása és megszerzése igen – ilyen módon a fogyasztó már büntethető, hiszen aligha lehetséges olyan kábítószert elfogyasztani, amit előtte nem szereztek meg. Elkülöníti még a törvény a kínálást és az átadást, az előbbi már egyszerű kérdéssel is megvalósul, büntetési tétele súlyosabb, mint a sima birtoklásé. Aki több esetben is ad különböző személyeknek drogot, az forgalomba hozatalnak számít. A következő lépcső a kereskedés, ami rendszeres árusítást jelent. Súlyosabban büntetik, ha a fentieket úgynevezett védett intézmény, például iskola közelében követi el az illető. A büntetési tétel attól is függ, mennyi drogot találnak az embernél: csekély mennyiség esetén enyhébb a büntetés, fogyasztók esetében szóba jöhet az elterelés intézménye.
Az elterelés lényege, hogy büntethetőséget kizáró okként veszik figyelembe, ha emberünket fél évig egy erre alkalmas helyen kezelik vagy azért, mert függő, vagy azért, hogy ne legyen az. 2003 előtt csak a függők kaptak ilyen lehetőséget, de akkor újra módosították a büntető törvénykönyvet, hogy a nem függő fogyasztóknak se kelljen feltétlenül börtönbe menniük, ha abbahagyják a szer használatát. A másik változtatás az lett volna, hogy enyhébb büntetési tétellel szerepeljen a „közös fogyasztás céljából kínál, átad” fordulat, ugyanis a könnyű drogokat jellemzően társaságban fogyasztják, és az egymásnak való adogatással megvalósítják a súlyosabb büntetési tétellel fenyegetett kínálást, így lesz a fogyasztóból a jogszabály szempontjából mindjárt díler. Az új paragrafust azonban az Alkotmánybíróság megsemmisítette.
Az elterelés természetesen csak a legenyhébb esetekben jöhet szóba, tehát csekély mennyiségű kábítószer birtoklása, megszerzése esetén – kínálás, illetve átadás esetén már nem.
Narcotics Anonymus
Az NA honlapján három telefonszám található. A budapesti számot hívom. Én bemutatkozom, a vonal túloldalán beszélő anonim marad, de elmondja, a szervezet 1954-ben, Los Angelesben indult, és ma a legsikeresebb programnak nevezhető. 33 000 valóban leállt drogost számol világszerte. Miközben kizárnak minden vallást, minden szektát – kérdezem –, a 12 pontos program mégiscsak Istenről szól. Akkor hogy is van ez? Nincs felekezethez köthető Isten – válaszolja a hang a vonal végén. Mindenki azzal a spirituális élménnyel szembesül, ami neki tetszik. Van olyan csoport, amely nem Istenben, hanem az önsegítő csoportban megszülető szeretetben, együttérzésben hisz. Nem a módozat, hanem a végeredmény a fontos: leállt emberek, akik visszatalálnak a társadalomba.
A Narcotics Anonymus 12 lépéses programja
1. Beismertük, hogy tehetetlenek voltunk függőségünkkel szemben és életünk irányíthatatlanná vált.
2. Eljutottunk a hitre, hogy egy nálunk hatalmasabb Erő helyre tudja állítani józan gondolkodásunkat.
3. Elhatároztuk, hogy akaratunkat és életünket a saját felfogásunk szerinti Isten gondjaira bízzuk.
4. Mélyreható és félelemmentes erkölcsi leltárt készítettünk magunkról.
5. Beismertük Istennek, magunknak és egy másik embernek hibáink pontos természetét.
6. Teljesen készen álltunk arra, hogy Isten eltávolítsa mindezeket a jellemhibákat.
7. Alázatosan kértük őt, hogy távolítsa el hiányosságainkat.
8. Listát készítettünk mindazokról a személyekről, akiknek ártottunk, és hajlandóvá váltunk mindnyájuknak jóvátételt nyújtani.
9. Közvetlen jóvátételt nyújtottunk ezeknek az embereknek, ahol csak lehetett, kivéve, ha ez őket vagy másokat sértett volna.
10. Folytattuk a személyes leltár készítését, és amikor hibáztunk, azt azonnal beismertük.
11. Imán és meditáción keresztül törekedtünk a saját felfogásunk szerinti Istennel való tudatos kapcsolatunk fejlesztésére, csupán azért imádkozva, hogy velünk kapcsolatos akaratáról tudomást szerezzünk, és hogy legyen erőnk annak kivitelezésére.
12. E lépések eredményeként lelki ébredést tapasztaltunk, próbáltuk ezt az üzenetet más függőkhöz elvinni, és ezeket az elveket minden dolgunkban gyakorolni.
Honnan jönnek?
A laborban előállított anyagok, mint az amfetamin származékai – az extasy és társaik –, fejlettebb országokból; a növényekből előállított szereket azonban szegény és kaotikus államokban állítják elő. A heroinhoz szükséges mákot például Afganisztánban termelik: ha háború van, nem működik a normális kereskedelem, de a máknak ettől függetlenül is van piaca. A heroinprobléma arrafelé vidékfejlesztési kérdés: rá lehet-e beszélni a gazdát, hogy alternatív termény után nézzen. A heroint most már ott készítik el, és a Balkánon, illetve a balti államokon keresztül szállítják Európába. A marihuána elsősorban Marokkóból jön, az Ibériai-félszigeten keresztül. Ugyanezen az útvonalon, de elsősorban Portugálián át érkezik a kokain Dél-Amerikából.
Az európai drogfogyasztás növekedése ugyan megtorpant, de nem állt meg.
Drogkalauz
Cannabisszármazékok
A marihuánát és a hasist is ugyanabból a növényből állítják elő, és mindkettőt dohány közé keverve, cigaretta formájában szívják. Mindkettő alapvetően feldobottságérzetet, ellazulást, nevetőrohamokat okoz, bizonyos esetekben látomásokat. Halálos túladagolás lehetetlen.
Ópiátok
Idetartozik az ópium, a lebegő kábultságot okozó morfium, valamint e szerek legfinomabb és legdrágább változata, a heroin. Ez utóbbi a klasszikus drog, amely minden oktatófilmben szerepel. Robbanó eufóriaérzetet okoz, könnyű hozzászokni, túladagolása halálos, leszokni viszont irgalmatlanul nehéz.
Amfetaminszármazékok
Jellemzően partidrogok. A speed elmulasztja az éhség- és fáradtságérzetet, élénkít; fehér por formájában kerül forgalomba. Az extasyt tabletta formájában árulják, tiszta állapotában szintén fehér színű. Hatásában hasonló a speedhez, de emellett fokozottan érzelmes állapotot okoz a fogyasztónak. Mindkettő túladagolása okozhat halált is, nagyon erős pszichikai függést alakítanak ki.
Kokain
Leginkább a nyálkahártyán keresztül élvezik. Feldobottságot, fokozott szexuális késztetést, enyhe hallucinációkat, a teljesítőképesség javulását tapasztalják a fogyasztók. Túladagolása megállíthatja a szívet, testi és lelki függőséget okoz.
LSD
Bélyeg formában terjesztik. Erős látomásokat okoz, megvilágosodásszerű élmények, de akár pánikrohamok is jelentkezhetnek. Erős pszichés függéshez vezet a használata, amely huzamosabb idő után olyan súlyos betegségeket hozhat a felszínre, mint a skizofrénia vagy a paranoia.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu