Aranylabda: Rodriék csalásáról beszélt egy szavazó újságíró
origo.hu
A legutóbbi hónapokban elfogadott, illetve egyes, mind a mai napig vitatott szabályok alapján nehéz év jön: a sok kellemetlen hír között elvétve találni pozitív fejleményt.
Kép: közalkalmazotti tüntetés kossuth tér tűzoltók 2008 11 29 Fotó: Kállai Márton
Azzal mindenki tisztában van, hogy a világválság ostora idehaza első körben a közszféra dolgozóin, illetve a nyugdíjasokon csattant. Míg az előbbiek búcsút inthettek a bérnövekedésnek, illetve a tizenharmadik havi fizetésnek is, addig az utóbbiak tizenharmadik havi járandóságát nyolcvanezer forintban maximálták, és ezt is csak azok kaphatják meg, akik hatvankettedik életévüket már betöltötték. (Ez a rendelkezés csak az öregségi nyugdíjasokra vonatkozik, tehát a hatvankét évesnél fiatalabb rokkantnyugdíjasokra például nem.) Annyi öröm van az ürömben, hogy a dolgok mostani állása szerint a közszférában nem lesznek számottevő leépítések. Bajnak éppen elegendő a csökkenő fogyasztás miatt bekövetkező nagyszámú elbocsátás a versenyszférában, ami a béka ülepe alá nyomja a gazdasági mutatókat. Az utolsó számítások szerint a 2009-es év egyáltalán nem hoz reálbér-növekedést, sőt a végeredmény csökkenés is lehet, ahogy a gazdaság sem fog növekedni.
A költségvetés sarokszámait már elfogadta a parlament, egy sereg adó- és illetékszabály is módosításra került. Ezek közül a legérdekesebb az öröklési illetékmentesség bevezetése. 2009-ben nem kell illetéket fizetni a hagyatéknak a terhekkel csökkentett, húszmillió forintot meg nem haladó része után, ha az örökös a gyermek, a házastárs vagy a szülő. A haláladónak is nevezett illeték megszüntetése sok, eddig elterjedt cselezést tesz fölöslegessé – a szülők gyakran már a gyermekeik nevére vásárolták meg a lakásukat, ebből azután sok vitás ügy keletkezett, arról már nem is beszélve, hogy az ingatlan-nyilvántartásban sem a valós tulajdoni viszonyok szerepeltek.
Tizenöt százalékos adót fognak fizetni az országgyűlési képviselők és a polgármesterek költségtérítésük után. Sok vitát kavart az a tény, hogy a képviselők juttatásuknak nagyobbik részét nem bér, hanem költségátalány formájában kapják, amit elvileg arra költenek, hogy lakást bérelnek Budapesten, és oda-vissza utazgatnak a főváros és a választókörzetük között. Nem kell igazolniuk, hogy a pénzt valóban arra költötték, amire kapták, az gyakorlatilag a fizetésük része, melynek nagysága attól függ, milyen messze élnek egyébként a fővárostól. Ez a megoldás sokak szemét szúrta, elsősorban azért, mert ez a költségtérítés nem adózott. Jövőre tizenöt százalékát be kell fizetniük az államkasszába, a honatyák a törvényt – kormány és ellenzék együtt – nagy egyetértésben, név szerint megszavazták.
Sok vita előzte meg az úgynevezett adóamnesztia-törvényt, ami elsősorban az offshore cégekbe menekített magyar tőke hazacsalogatását célozza, lényege, hogy a külföldi adóparadicsomokból hazautalt vagyonok hetvenöt százaléka után nem kell adózni, amennyiben az ebből származó összegeket a tulajdonosaik legalább két évig magyar állampapírokban tartják.
Jövőre drágább lesz az útlevél: az öt évre szóló okmányért hétezer-ötszáz, a tíz évre szólóért tizennégyezer forintot kell majd lecsengetni. Ennek az az oka, hogy az amerikai vízummentességhez ujjlenyomatot is tartalmazó biometrikus útlevelek szükségesek, amelyek drágábbak. Más kérdés, hogy a kieső államháztartási bevételeket is pótolni kell, mivel egyre kevesebb útlevelet váltanak ki, mióta az Európai Unión belül személyi igazolvánnyal is lehet utazni – ugyanakkor a legnépszerűbb tengerpartok irányába, vagy éppen az Egyesült Államokba utazóknak továbbra is szükségük lesz útlevélre.
Nem neveznénk különösebb újdonságnak, de a dohányosok jövőre is szívni fognak: ismét növelik ezen termékek jövedéki adóját.
Természetesen a fentieknél jóval több változás lesz, nagy részük azonban az átlagembert nem érinti. Megint átalakulnak a kedvezményes, adómentes juttatások: a cafeteria-rendszer változásaira elsősorban a munkaadóknak kell figyelniük. A személyautók vásárlása esetén, ha az üzemben tartó és a tulajdonos nem ugyanaz, akkor nemcsak üzembe helyezési, hanem tulajdonszerzési illetéket is fizetni kell. A kőolaj és a földgáz bányajáradéka jelentősen csökken, de ezt mi nem fogjuk érezni. A kormány eddig biztosított afelől, hogy gázáremelés sem lesz 2009-ben. Minden esetre jobban tesszük, ha 2009-ben melegen öltözünk.
origo.hu
borsonline.hu
travelo.hu
hirtv.hu
teol.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
mandiner.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu