Támad az új influenza

Mexikói nátha, sertésinfluenza és egyéb nevekkel illetik –megérkezett hozzánk és immár nálunk is végzi „küldetését” az A/H1N1 vírus. Április óta, mióta felütötte fejét Mexikóban az azóta világjárvánnyá kikiáltott új influenza, összesen csaknem háromezer életet követelt, legtöbbet a trópusi és Egyenlítő menti országokban.

EgyébKirály Farkas2009. 09. 10. csütörtök2009. 09. 10.

Kép: ADU Oktatási Központ Csepel Vállalkozói Szakközép- és szakiskola gyakorlati képzö központ H1N1 influenza sertésinfluenza betegség megbetegedés járvány fertözés 2009.09.07. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Támad az új influenza
ADU Oktatási Központ Csepel Vállalkozói Szakközép- és szakiskola gyakorlati képzö központ H1N1 influenza sertésinfluenza betegség megbetegedés járvány fertözés 2009.09.07. fotó: Németh András Péter
Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Két nappal az iskolakezdés után felütötte fejét az influenza a csepeli Adu Oktatási Központ Táncsics úti iskolájában. Az intézményben több mint száz diák és pedagógus lázasodott be aznap. A gyerekek, okosan, azonnal jelezték panaszaikat az iskola vezetőinek, akik nyomban értesítették is a kerületi ÁNTSZ-t. A járványügyi szakemberek több lázas betegtől is mintát, azaz orr- és garatváladékot vettek. A gyanú bizonyossággá változott: a hét mintából négy bizonyult pozitívnak az ÁNTSZ Országos Epide­­miológiai Központjának laboratóriumában elvégzett vizsgálatok során. Azt feltételezik a szakértők, hogy a szeptember elsejei tanévnyitón már legalább egy tanuló, tanár vagy családtag betegen vett részt.

Tehát bekövetkezett az elkerülhetetlen tömeges fertőzés is Ma­­gyarországon, amit nyilván újabbak fognak követni. Sőt – mint ahogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója, Margaret Chan korábban kiemelte – a korábbi világjárványok idején mindig volt második, sőt harmadik hullám is. Így alakult az 1918-as spanyolnátha meg a legutóbbi világjárvány, az 1968-as hongkongi influenza idején, és bizonyára nem lesz ez másként az új vírussal sem – a betegség a világ minden táján föl fog bukkanni előbb-utóbb, akár több fertőzéshullámban is. 

De azért az ördög nem olyan fekete, mint amilyennek festik. Nézzünk szét egy kicsit a tények között. Igaz, hogy az új vírus rövid idő alatt a világ 177 országában terjedt el, tehát sokkal fertőzőbb, mint a szokásos szezonális influenzák. Viszont nem szabad szem elől téveszteni, hogy a halálos áldozatainak száma eltörpül a szokásos szezonális influenzák által kioltott évi 250-500 ezer élet mellett, és az esetek többségében a betegség lefolyása is enyhébb.

Továbbá jó hír, hogy van a magyar államkasszában pénz az oltásokra. Székely Tamás egészségügyi miniszter elmondta, hogy az általa vezetett minisztériumnak szerződése van az új influenza elleni vakcina gyártójával, az oltásadagok megvásárlására pedig megvan fedezet az idei és a jövő évi költségvetésben egyaránt. Az is biztató, hogy már hetekkel ezelőtt elkezdték az új vakcina tesztelését: háromszáznál több, 18 év feletti önkéntest oltottak be augusztus 14. és 19. között. Lapzártánkig az oltásokat beadó háziorvosoknak mellékhatásokat nem jeleztek az önkéntesek.

A tervek szerint az első kétmillió oltóanyag október első heteiben készül el és áll majd rendelkezésre (bár júliusban erre a határidőre még négymillió adagról szólt az ígéret). Az első oltási hullámban azok kapják meg a vakcinát, ingyenesen, akiknek feladata az ország működésének biztosítása. Ez elsősorban az egészségügyi dolgozókat érinti, akik a betegekkel legtöbbet érintkeznek, de ebbe a körbe tartoznak például a közüzemi szolgáltatásokban, a szállításban, a közlekedésben dolgozók is. Mi, többiek, akik nem tartozunk az említettek közé, megvásárolhatjuk majd a patikában a fiolát. Előzetes becslések szerint egy adag mintegy kétezer forintba fog kerülni, plusz abba a pénzbe, amennyiért a háziorvos beadja nekünk.

Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy nem kevesen vannak szkeptikusok is úgy az egészségügyi dolgozók, mint a „civilek” között: az orvosok kételkednek a kampányszerű oltások szükségességében, a potenciális betegek pedig nem hisznek a vakcina hatásában. Az egyéni döntések meghozatalára még mindenkinek rendelkezésére áll egy bő hónap, talán hat hét is – hacsak a ragály gyorsabb nem lesz, mint az oltóanyag-termelő. Hiszen – és ez nagyon fontos! – a fertőzésen átesett, és ezáltal ellenállóvá vált személyt beoltani nem kell, már fölösleges.

Addig pedig nem tehetünk mást, mint hogy követjük a Falus Ferenc tiszti főorvos által is elmondott tanácsokat. Így ha lázas, beteg, az influenza tüneteit mutatja a gyermekünk, ne engedjük iskolába, közösségbe. Ez vonatkozik a felnőttekre is: ők se menjenek betegen a munkahelyükre, bevásárlóközpontokba, sőt legjobb, ha minél kevesebbet mozdulnak ki otthonról a betegség lefolyásának néhány napja alatt.

 
Pandémia most
 
Dél- és Délkelet-Ázsia trópusi vidékein továbbra is nagy területeken fertőz az új influenza vírusa. A legveszélyeztetettebb országok India, Banglades, Mianmar, Thaiföld és Indonézia – áll a WHO legfrissebb jelentésében. Közép-Amerika és a Karib-szigetek trópusi vidékein az influenza szintén nagyon aktív, bár a jelentések szerint a légúti megbetegedések száma csökkenőben van. Sajnos nem ez a helyzet Dél-Amerika trópusi országaiban, ahol az influenzaszerű megbetegedések száma egyre nőtt az utóbbi hetekben.
 
A déli félgömb legtöbb mérsékelt övi országában most tavaszodik, tehát elvileg túl vannak az éves „influenzacsúcson”. Kivételt képez a Dél-afrikai Köztársaság, ahol még mindig igen aktívak az influenzavírusok.
 
Mifelénk, az Egyenlítőtől északra változatosabb a helyzet. Japánban megfigyelték, hogy idén a szokottnál korábban vette kezdetét az éves influenzaszezon. Kanadában és az Egyesült Államokban általában véve alacsony e vírusok aktivitása. Európában, valamint Közép- és Nyugat-Ázsiában egyelőre csak néhány ország jelzett kiterjedt influenzaaktivitást (Ausztria és Izrael) avagy a légúti betegségek számának növekedését (Hollandia és Románia).
 
A világon jelenleg az új, A/H1N1 vírus a leggyakrabban fertőző az influenzavírusok közül.
 
 
Fejfájás védelem helyett?
 
Egyelőre úgy látszik, a média gumicsontja az új influenza. Súlyosság szerint legalábbis banálisnak tűnik e betegség – véli Darvai László, novaji háziorvos. A csepeli iskolában történtek alapján is úgy véli, hogy bár nagy a vírus fertőzőképessége, egészséges emberek számára mégsem veszélyes. Ezt mutatja, hogy akik elkapták az új influenzát, néhány nap alatt túlestek rajta, s kevesen kerülnek kórházba a szövődmények miatt. Ráadásul az idősebb korosztályt, melynek tagjai számára fenyegetőek lehetnek egy fertőzés szövődményei, kevésbé fenyegeti az új influenza.
 
A háziorvos él a gyanúperrel, hogy a pánikkeltés egy bombaüzlet része. Emlékszünk a mára már lecsengett madárinfluenza-őrületre, amikor néhány prominens személy látványosan beoltatta magát. Aztán kiderült, európai körülmények közt a H5N1 nem jelent valódi fenyegetést. A történet most a H1N1 vírussal folytatódik. A pánikot meglovagolva néhány multinacionális gyógyszergyár számára óriási bizniszt jelentenek majd az oltóanyagra leadott állami megrendelések.
 
– Meg kell gondolniuk a háziorvosoknak, kezdjenek-e kampányt a védőoltások mellett. Kérdés, etikus-e ilyen oltásra buzdítani – mondja Darvai László. – A viszonylag gyorsan lezajló betegség kiállása ugyanis immunitást ad. S feltehetően akadnak majd olyanok is, akik viszonylag enyhe tünetekkel, akár tudtuk nélkül már átvészelték a kórt.
 
Kérdés az is, mikor érdemes elkezdeni az oltásokat, s lesz-e rá elég idő, hogy a végére érjenek. A népes körzetekben jó időbe telhet, mire a betegek sorra kerülnek. A novaji háziorvos praxisa például 2700 betegkártyát számlál. Meglehet, hogy a vakcina sem jelent teljes védettséget, ugyanis a vírus közben mutálódhat. Ahogy lenni szokott, a kórokozó igyekszik kicselezni az embert. Többet érünk hát azzal, ha az immunrendszerünket vértezzük fel, hogy leküzdje az új influenzát. Ahogy elkaptuk, s legyűrtük a régieket is.
 
 
Összeesküvés-elméletek. Akadnak, akik attól tartanak, a vakcina beadását kötelezővé teszik, így mindenkinek számolnia kell a mellékhatásaival. Felemlegetnek egy 1970-es évekbeli amerikai oltási programot, amikor állítólag több kárt csinált a vakcina, mint hasznot: többtucatnyian rokkantak bele a védőoltás okozta Guillain-Barre Szindrómába (GBS). A pánik túlzás, ám szembe kell nézni vele, hogy semmilyen medicina nem nélkülözi a mellékhatásokat. A szezonális influenza oltóanyagának betegtájékoztatójában is szerepel igen ritka rizikóként az ideggyulladást, néha bénulást okozó GBS. Gyakoribb azonban az injekció után fellépő fejfájás, izomfájdalom. Lázas vagy allergiás betegnek sem javasolt a vakcina. Sőt a tojásra érzékenyeknek sem: az oltóanyaghoz használt legyengített kórokozót tyúktojásban tenyésztik.

 
Élettelen élősködők
 
Igen megdöbbent az orosz Ivanovszkij, amikor jó száz esztendővel ezelőtt azt látta, hogy a baktériumok fölfogására alkalmas porcelánszűrőjén olyan anyag jutott át, amit hiába öntött le tömény alkohollal (amitől a baktériumnak azonnal befellegzik), annak a valaminek meg se kottyant. Márpedig az a rejtélyes anyag a dohány súlyos (későbbi elnevezéssel: dohánymozaik-vírusos) megbetegedését okozta. A tudós élettelennek kiáltotta ki ezt a titokzatos anyagot, és – jobb híján – vírusnak nevezte el, ami latinul mérget jelent. A későbbi kutatások nyomán a holland Beijerinck viszont már élőlénnyé léptette elő, mondván: a dohány mozaikbetegségét egy olyan, a legparányibb baktériumoknál is kisebb lény váltja ki, ami a vele megfertőzött szövetben tenyészthető, szaporítható. Aztán jött az újabb fordulat: 1935-ben Amerikában a dohánymozaik-vírust kikristályosították, amely létezési mód – a tudomány akkori állása szerint – csakis az élettelen sajátja. Emellett szólt az is, hogy a vírusból hiányoznak mindazok, amelyek a legegyszerűbb sejtes élőlények (baktériumok) anyagcseréjéhez és szaporodásához nélkülözhetetlenek. Ugyanakkor bizonyos körülmények között úgy viselkedik, mintha a legagresszívebb élőlény lenne.
 
Az ellentmondást az amerikai Villarreal meghatározása oldotta föl, aki szerint a vírus az élő anyagcsererendszerek nem élő parazitája. A vírusok különleges, sejtes szerveződés nélküli, nukleinsavból és fehérjéből álló részecskék. Ha élő sejtbe (gazdasejtbe) kerülnek, az örökítő anyagukban lévő génjeik úgy kezdenek működni, mintha élőlények lennének. És arra késztetik (kényszerítik) a megfertőzött sejt biokémia gépezetét, hogy „legyártsa” az új (vírus)részecskék alkotórészeit és így megsokszorozza azokat. Ha azután ezek az új vírustömegek a gazdasejtből kikerülnek, ismét élettelenné, működésképtelenné válnak mindaddig, míg meg nem fertőznek egy újabb sejtet.
 
Pusztításuk azért nehéz, mert az emberi sejteken belül szaporodnak, így bármilyen gyógyszeres beavatkozás a gazdasejtet is károsítja. Az új kutatási eredményeknek köszönhetően azonban találtak már néhány olyan gyógyszert, amely viszonylag szelektíven hat a vírusokra, és megakadályozza a megsokszorozódásukat a gazdasejtben. Napjainkban a vírusok elleni küzdelem általános eszköze azonban a vakcina vagy védőoltás. Ennek során legyengített vagy elölt kórokozókat (vagy ezek bizonyos, immunválasz kiváltására alkalmas részeit) juttatnak a szervezetbe, amelyben így védettség (immunitás) alakul ki a célzott betegséggel szemben.
 
 
Választóvírus

Most kiderül, hogy mit szeretnek jobban a népek: rettegni avagy összeesküvés-elmélkedni, mert e szűkös hazában mindkét, valóban nagyon szórakoztató tevékenység népszerű. A félig se igaz fenyegetésektől való páni félelem a lakosság jelentős részét látja el napról napra programmal, és ez nemzetgazdaságilag hasznos, a magyar népnek a jövő beláthatatlan eseményeitől való, már-már kellemes borzongása nélkül az állam komoly adóbevételektől esne el. Más oldalról a magyar ember azt is nagyon szereti, ha a mozaikkockák hézagmentesen összeállnak a fejében, és kiadják a nagy képet, hogy a H1N1 kórságot a templomosok, az illuminátusok titkos társasága, valamint a szabadkőművesek találták ki, s a végcél nyilván a magyar ivóvízkincs megszerzése, amelyet az egyébként kitalált világjárvány ellen beadandó valóságos oltással érnének el, ki tudja pontosan, miként. E két, tulajdonképpen egy tőről fakadó, mégis ellenkező eredményre jutó gondolkozás harcát figyelhetjük majd meg nemsokára, és végre eldől, hogy melyiknek van népesebb tábora.
 
Mi azt gondoljuk, hogy ez hitvita, és mint ilyen, nehezen eldönthető: teljesen nyilvánvaló, hogy a riadalmat okozó vírus csak meglehetős ritkasággal eszik embert, ezért minek is oltsuk be magunkat. Viszont annál kínosabbat nem tudunk elképzelni, mint hogy valaki utóbb tévesnek bizonyuló jólértesültségében ne oltassa be magát, és ezért elpatkoljon. Az összeesküvés-elméletekről annyit, hogy ha az oltás nem is valakinek a világuralomhoz való útját egyengeti, de az biztos, hogy a gyártó keres rajta, ami már bőven elég lenne ahhoz, hogy juszt se vegyünk tőle vakcinát. Sajnos a mondott cég az államtól így is, úgy is pénzhez fog jutni, tehát ha mi csak azért se oltatjuk be magunkat, a tulajdonos akkor se fog sírásban kitörni.
 
A végső kérdés tehát az, hogy egészségünknek mivel ártunk többet: ha megszúratjuk magunkat, vagy ha nem. Megnyugtató igen/nem választ akkor fogunk kapni, amikor már pár százezer emberen alkalmazták a vakcinát – és már mi is beálltunk az egyéni mániánknak megfelelő sorba.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek