A világ nem lát a könnyektől

Világszerte beigazolódni látszik a klímaváltozásról szóló jóslat, sőt egyre szélsőségesebb formákban jelentkezik az időjárás. De hogy ez az egész az ember műve – mert túl sokat „füstöl” –, arra senki se vegyen mérget: túl sok ez, hogy igaz legyen.

Egyéb2010. 08. 13. péntek2010. 08. 13.

Kép: A local resident speaks with rescue workers at a flooded street in the town of Chrastava August 7, 2010. Flash floods triggered by days of heavy rain have killed at least three people, forced mass evacuations and cut off power to thousands in central Europe and weather forecasts offered no hope of respite in coming days. REUTERS/David W Cerny (CZECH REPUBLIC - Tags: DISASTER ENVIRONMENT), Fotó: © David W Cerny / Reuters

A local resident speaks with rescue workers at a flooded street in Chrastava
A local resident speaks with rescue workers at a flooded street in the town of Chrastava August 7, 2010. Flash floods triggered by days of heavy rain have killed at least three people, forced mass evacuations and cut off power to thousands in central Europe and weather forecasts offered no hope of respite in coming days. REUTERS/David W Cerny (CZECH REPUBLIC - Tags: DISASTER ENVIRONMENT)
Fotó: © David W Cerny / Reuters

Egy átlagos napon Moszkvában 360-380 ember hal meg – most mintegy 700. Ezer éve nem volt ilyen hőhullám a környéken. Másutt viszont leszakad az ég, ömlik az eső. Pakisztánban 15 millió ember menekül a víz elől, Németországban, Lengyelországban és Csehországban „csak” pár ezer. Kínában sárlavinák törölnek el egész megyerészeket a föld színéről emberestül és lakóházastul, és gyilkos forgószelek lepik meg az embereket.

Mostanában a szokotthoz képest kétszeres a halálozási arányszám az orosz fővárosban. A környéken még hétfőn is 557 tűz égett, közülük 25 tőzegtűz. A tőzegtüzet eloltani pedig szinte lehetetlen: mélyen a talajfelszín alatt izzik, a föld repedésein át kap levegőt, akár évszázadig parázslik és terjed a felszín alatt.

Az orosz birodalom erre nem készült fel: Moszkvában 50 méteres a látótávolság, az emberek fuldokolnak és menekülnének. Nincsenek szájmaszkok a patikákban, vagy ha vannak, nyomban elfogynak. Alekszandr Frolov, a meteorológiai szolgálat vezetője azt mondja, a hőhullám unikális jelenség, az írott történelemben ezer éve nem volt erre példa. A hőmérséklet maximuma naponta meghaladja a 35 fokot, az életveszélyes szén-monoxid koncentrációja a fővárosban a határértéknek több mint a kétszerese.

Eddig legalább félszáz ember halt meg „terven felül”, de a szakértők szerint ez a szám jóval nagyobb. A minap, alighogy felszakadt egy kicsit a füstköd, több mint százezer ember hagyta el repülőgépeken Moszkvát – ez is rekord, de a fővárosban több mint tízmillió ember lakik: nekik maszkokat, vizes törülközőket ajánlanak meg nedves lepedőt minden ablakra! Az autósok figyelmét felhívták: a füst miatt tartsanak nagyobb követési távolságot.

Jóval nagyobb bizonytalanság övez egy kényes ügyet: mi van az oroszoknál lévő nukleáris hulladékokkal vagy éppen aktív nukleáris kutatóhelyekkel? A tüzek szétszórhatják a sugárzó anyagokat vagy szerterepíthetik azokat a szennyező anyagokat, amelyek korábbi nukleá­ris balesetek miatt kerültek a környezetbe, mint például Majak (szovjet időkben Cseljabinszk–40) környékén. Ozerszk környékén a lakosság egyelőre nem mehet a szabadba, és homályosan fogalmazott biztonsági intézkedések is életbe léptek.

Oroszország szenved, Putyin miniszterelnök még a gabonaexportot is betiltotta. Áremelkedések várhatók, mert ha kevés a liszt, akkor minden más is drágul.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek