Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mi is a Natura 2000 program? Mit kell tudnunk róla? Természetvédők, gazdálkodók, politikusok – sokan sokféleképp, egyre gyakrabban hozzák szóba az Európai Unió természetvédelmi programját, melynek előnyeit és hátrányait legtöbbünk saját bőrén tapasztalja.
Fotó: Jeff Gynane
Az Európai Unió 1992-ben döntött egy olyan hálózat létrehozásáról, amelynek feladata a biológiai sokféleség fenntartása. Ezt a célt csak úgy lehet elérni, ha nem pusztán az állat-és növényfajok, de élőhelyeik védelme is előkelő helyet foglal el a teendők listáján. A megőrzésre érdemes területek kijelölése két elv alapján történik: a madárvédelmi irányelv a ritka madárfajok és élőhelyeik meghatározására szolgál, míg az élőhelyvédelmi irányelv a vadon élő állatok és növények, valamint élőhelyeik megőrzésében kap kulcsszerepet.
Magyarország 2004-ben az uniós csatlakozással vállalta, hogy természeti értékeit a Natura 2000 hálózat oltalma alá helyezi. A területek és fajok kijelölése kizárólag szakmai szempontok alapján, több lépcsőben zajlott. Míg a madárvédelmi területek meghatározása állami szinten történt, az úgynevezett különleges természetmegőrzési területekre Magyarország – a többi tagállamhoz hasonlóan – csak javaslatot tehet, s a végleges listát az Európai Unió Bizottsága alakítja ki. Bár ez a folyamat még nem zárult le, fontos megjegyezni, hogy a tervezetben megjelölt területeket a felterjesztés pillanatától Natura 2000 területnek kell tekinteni, s alkalmazni rajtuk az ennek megfelelő rendelkezéseket.
A védelem ugyanis különböző szabályok betartását jelenti. A hálózat részét képező területek és fajok védelme elsődleges szemponttá válik, amit mindenképp mérlegelni kell, mielőtt bármilyen tevékenységbe kezdenénk a területen. A törvények előírják, hogy minden terv vagy projekt előtt hatásvizsgálatot kell végezni, és ezek csak akkor hajthatók végre, ha nem veszélyeztetik a védelem alatt álló területeket és fajokat. Ugyanígy előírás, hogy az érintett területeken csak olyan gazdálkodás folytatható, ami nem jelent veszélyt a védett állatokra, növényekre, természeti kincsekre.
Magyarországon csaknem kétmillió hektárnyi Natura 2000 terület található. Ez az ország területének huszonegy százaléka. Sejthető, hogy mindannyiunk lakóhelyének környezetében található ilyen terület, mégis, sokan még arról sem tudnak, hogy saját földjük a hálózat részévé nyilváníttatott. Épp ezért nem árt tudni, hogy a hálózat saját honlapján (http://www.natura.2000.hu/index.php?p=helyrajzi2&nyelv=hun) megtalálható a védett területek helyrajzi számos listája, s a nemzeti parkok igazgatóságain dolgozik egy-egy, a Natura 2000 ügyeiért felelős munkatárs, akinek feladata megválaszolni a gazdálkodók felmerülő kérdéseit.
A hálózatba tartozó területeken folytatható gazdálkodást törvény szabályozza, minden módosítást hatásvizsgálatnak kell megelőznie. Jó hír azonban, hogy a Natura 2000 területeken történő gazdálkodáshoz különböző támogatások igényelhetők, s ha a gazdálkodó kénytelen megváltoztatni a gazdálkodás addigi módját, igényelhető kompenzáció a veszteségekért. Ennek részletei, a kapcsolódó törvények szövegével együtt a Natura 2000 magyarországi honlapján (http://www.natura.2000.hu/index.php?p=jogszab&nyelv=hun) elérhetők.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu