Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem könnyű első pillanatra megérteni, hogy miért lehet több milliárdot kapni azért, ami nincs. Pedig ez van. Magyarország a minap több milliárd forintért eladta Belgiumnak a nincset. Pontosabban azt a légkört károsító gázmennyiséget, melyet nem termelt meg. Ez az igazi üzlet!
Az úgy van, hogy minden ország kapott egy kvótát, melyen belül kell lennie az általa levegőbe kibocsátott üvegházhatású gázok mennyiségének. Ha e kvótánál kisebb mértékben terheli a környezetet, akkor a meg nem termelt gázokkal – kvótarésszel – kereskedhet a nagyvilágban.
Ez történt esetünkben is: Magyarország korábban a Kiotói Jegyzőkönyvben vállaltaknak megfelelően visszafogta – a vállalt 6%-on túl további mintegy 26%-kal csökkentette - az üvegházhatású gázok kibocsátását, így 2008 és 2012 között lehetősége van arra, hogy a megtakarított úgynevezett. kibocsátási kvóta értékesítésével magyar klímavédelmi beruházásokhoz teremtsen forrásokat. Hazánk az 1990-es évek ipari szerkezetváltásának is köszönhetően mintegy 70-80 millió kibocsátási kvótát takarított meg, melyet részben értékesíthet, részben tartalékol majd. A kvóta értékesítésből származó bevételeket hazánk kizárólag klímavédelmi célokra fordíthatja.
Idén szeptemberben Magyarország a világon elsőként értékesített többlet kibocsátási kvótákat. A nemzetközi emisszió-kereskedelmi rendszerben 2 millió magyar kibocsátási egységet értékesítettünk Belgiumnak, az így befolyt bevételeket a környezetvédelmi minisztérium pályázati úton kizárólag klímavédelmi célokra fordítja majd. A klímabevételekből - a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia prioritásaival összhangban – a zöldtárca egy olyan támogatási rendszert működtet majd, amely mérhető módon segíti elő többek között a lakossági és közszféra kibocsátás-csökkentését. Több milliárd forint keretösszegű pályázaton többek között a meglévő épületek energia-hatékony felújítására és alacsony energiafogyasztású új épületek építésére lehet támogatást nyerni. Az épületekhez kapcsolódó kibocsátások adják ugyanis a teljes hazai üvegházhatású gáz kibocsátások 30 százalékát, a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia szerint ezt 2020-ra harmadával lehet csökkenteni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu