Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A magyar határtól negyven kilométernyire építhetnek atomerőművet a horvátok – írja a delmagyar.hu. Az ügyben egyelőre több az ellenállás, mint a tisztázott részlet.
Pécstől nyolcvan, Szegedtől százharminc kilométerre, a horvát-szerb határon, Erdőd és Dálya közt épülhet atomerőmű a közeljövőben. A hely még nem biztos, ahogy az erőmű-létesítés sem az. Ez tűnik ugyanakkor a legegyszerűbb lépésnek a horvát energiapolitika számára: a nagyrészt importált fosszilis tüzelőanyagok drágulása, az üvegházgázok kiotói egyezményben vállalt csökkentése és az ország hőerőműveinek elöregedése három oldalról nyomja a döntéshozók vállát. Logikus lépés lenne atomerőművet létesíteni, hisz ez egyszerre oldhatná meg a fenti problémákat. A kormány mégsem egységes a kérdésben.
A kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) múlt heti elnökségi ülésén vázolta fel a lehetséges forgatókönyveket. Vagy három hőerőművet, vagy egy atom- és egy kisebb teljesítményű hőerőművet építenek – mondta el az ülés után Ivo Sanader kormányfő. Hozzátette, a HDZ az energiastratégia kidolgozásának ebben a szakaszában az atomerőmű nélküli megoldást támogatja. A párt álláspontja azonban nem feleltethető meg a kormány álláspontjának. A kormányfő helyettese, Damir Polancsec például határozottan kiáll a nukleáris energia mellett.
Nem úgy a környékbeli lakosok, civil és zöld szervezetek. Még az építés ténye sem biztos, de már megkezdődött az aláírásgyűjtés az erőmű ellen. A horvátok internetes fórumokon kampányolnak az atomenergia ellen és tiltakozó plakátokat gyártanak. Eközben szerbiai energetikai szakemberek megszellőztették, hogy az ország, mivel saját erőműre nem futja neki, szívesen beszállna az építkezésbe. Ezzel párhuzamosan a szerb civilek is beszálltak az erőmű elleni tiltakozásba.
- A horvátok jobban tennék, ha a megújuló energiaforrások kihasználására törekednének inkább, ahelyett, hogy egy rendkívül költséges és kockázatmentesnek semmiképp sem nevezhető beruházásba fognak – vélekedett az erőmű tervéről Perger András. Az Energia Klub nukleáris biztonsági programvezetője a delmagyar.hu kérdésére elmondta, Magyarországnak joga van részt venni a hatásvizsgálatban és észrevételeket tenni, módosításokat kérni, ha valóban megkezdődik a beruházás. Ennél többet azonban nem tehetünk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu