Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az emberi élet megannyi mozzanatához társul valamilyen környezetet szennyező tevékenység - a halálhoz is. A hamvak szórása amellett, hogy kedves gesztus az elhunyt felé, a környezetre is hatással bír. Az ismétlődő talaj- és légszennyezési esetek odáig vezettek, hogy a britek a problémát immár kormányzati szinten szabályozzák.
Az 1960-as évekig nagyjából az elhunytak egyharmadát búcsúztatták hamvasztásos temetéssel az Egyesült Királyságban, s ritkaságszámba ment, ha hamvakat a temetőn kívül szórták szét. Mára azonban ez jelentősen megváltozott, az arány kétharmadra nőtt, így évente 420 ezer hamvasztást végeznek a krematóriumokban. Ráadásul a hamvak kétharmadát a hozzátartozók immár a temetőn kívül szórják szét, a legváltozatosabb helyeken.
A skót és walesi természetvédők arra kérik a hozzátartozókat, hogy ne a hegyekben szórják szét a hamvakat. Az emberi csontokból visszamaradt foszfátok ugyanis kedvezőtlen hatással bírhatnak növények fejlődésére.
Több futball klub, mint a Manchester City és a Manchester United, hogy pályájának gyepét megóvja, külön emlékhelyet alakított ki, hogy ott szórják szét a maradványokat. A hamvasztás elterjedésében a bevándorló indiaiaknak is nagy szerep jutott, a hinduk ősidők óta a folyókba szórják a hamvakat. Ez másokra is hatott, olyannyira, hogy már kész hajórajok várják az ezt a temetkezési formát választókat. A vízbe a hamvak mellett gyakorta művirágok is belekerülnek, amelyek károsíthatják az élővilágot, vagy a parton felhalmozódva szemétkupacokká dagadhatnak.
Az egyre nagyobb mértékben jelentkező problémát már a Környezeti Ügynökség sem szemlélhette tétlenül. A tisztább viszonyok érdekében a rendszeres szórások helyszíneit ellenőrzés alá vonná, ezenkívül megtiltja a fürdő- és horgászhelyek, valamint az ivóvíz-kivételi helyek közelében a hamvak vízbe juttatását. A szórás szeles napokon tilos, egyébként a víz felszínéhez legközelebb kell azt végezni.
Magyarországon is - sokszor takarékossági szempontokból - folyamatosan nő a hamvasztásos temetések aránya. Ha nem urnás temetésről van szó, a hamvakat legtöbbször az úgynevezett szóróparcellákban helyezik el. Az előírások szerint szétszóráskor gondoskodni kell a hamvak talajba mosódásáról is. A hamvakat temetőn kívüli ingatlanon a tulajdonos előzetes hozzájárulása után lehet szétszórni, légijárműről történő szétszórásukhoz az illetékes légiközlekedési hatóságnak a Légirendészeti Parancsnokság hozzájárulásával kiadott engedélye szükséges, amelyben meg kell határozni a hamvak szétszórásának módját is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu