Elillan a széndioxid-kereskedelem?

A gazdasági válság a széndioxid-kereskedelmet sem hagyta érintetlenül. A visszaeső ipari termelés miatt aki csak tudja, piacra dobja szükségtelenné vált kvótáit. A túlkínálat természetesen a szén-dioxid árának drámai csökkenéséhez vezet. Egyesek a piac összeomlásától is tartanak, egy rögzített minimumár azonban segíthetne.

EgyensúlyFehér János2009. 02. 12. csütörtök2009. 02. 12.

Kép: An activist carrying black balloons representing CO2 emission in Bali., Fotó: REUTERS

Activist carrying black ballons representing CO2 emission demonstrates in Nusa Dua
An activist carrying black balloons representing CO2 emission in Bali.
Fotó: REUTERS

A gazdasági krízis a széndioxid-piacot is megrengette. Míg a novemberi előrejelzések 22 euróra taksálták a szén-dioxid tonnánkénti árát, addig a mostani helyzetben csak 10-12 euró a piaci értéke. A Point Carbon tanácsadó cég a kereslet-visszaesés és az árzuhanás okaként az ipari termelés és az elektromos áram iránti kereslet csökkenését jelölte meg. Az ipari kibocsátók erre válaszul tömegesen adták el megmaradt engedélyeiket az év elején. Becslések szerint a kvóták értéke a novemberi 322 millió euróról 208 millió euróra esett vissza.

A szén-dioxid árának mélyrepülését többféleképpen értékelik. Andris Piebalgs energiaügyi biztos szerint ez egy elfogadható folyamat: „Mit vártak egy gazdasági válság közepén? Hogy majd valaki több kvótát vesz, hogy többet termelhessen? A széndioxid-kvóták árai arra felelnek, ami a gazdaságban történik.”

Az érvelés voltaképpen elfogadható, csakhogy a széndioxid-kvótarendszer kialakítása nemcsak gazdasági, hanem környezeti érdekekből is történt. Utóbbit szem előtt tartva már egyáltalán nem mindegy, hogy összeomlik-e a széndioxid-piac vagy sem. Marc Lewis,a Deutsche Bank szénkutatásért felelős igazgatója úgy véli: „Ez egy mesterségesen létrehozott piac, amely politikai célokat kíván megvalósítani.”A szakértő szerint ha esnek az árak, a piac nem valósítja meg a kitűzött klímavédelmi célokat. A jelenlegi árak mellett a 2020-ra tervezett változások nem teljesíthetők, és nem lesznek piacképesek a széndioxid-leválasztás és -tárolás technológiái sem.

Lewis ezért azt javasolta, hogy állapítsák meg az EU kibocsátási engedélyeinek minimum árszintjét a 2013-ban kezdődő harmadik kereskedelmi időszakra vonatkozóan. Ez a szabályozás a jelenlegi engedélyek értékét is felvinné, hiszen a vásárlók tudnák, hogy azok az EU kibocsátás-kereskedelmének következő időszakában többet fognak érni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek