
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Válságban a szelektív hulladékgyűjtés – hallani a vészjósló hangokat hetek óta. A gazdasági válság miatt visszaesett a felvásárlás, a másodnyersanyagot használó cégek visszafogták a termelést, a szemét csak gyűlik. Körbejártuk, mit tehetünk mi.
1. rész: Szelektáljunk körültekintően!
Kék, sárga, fehér, zöld és szürke konténerek – legtöbbünk számára ezek az egyre több utcasarkon, parkolóban megtalálható gyűjtők jelképezik a szelektív hulladékgyűjtést. Ha okosan használjuk őket és igénybe vesszük a többi lehetőséget is, sok pluszmunkától és felesleges kiadástól kíméljük meg a mostanság nagy bajban lévő szelektívhulladék-gyűjtő cégeket.
Olvassuk el, mit írtak a konténerekre! – A színes hulladékgyűjtőkön minden esetben feltüntetik, hogy mi kerülhet beléjük. Ez a legtöbb helyen más és más, ezért érdemes mindig olvasni, mielőtt dobunk – ha általában ugyanoda visszük a hulladékot, fel is írhatjuk a listát, így már otthon egyszerűen eldönthetjük, mit dobjunk ki a háztartási hulladékba és mit tegyünk félre.
Tartsuk tisztán a szemetet! - Alapszabály, hogy a szelektívbe nem kerülhet koszos hulladék. A műanyagdobozokból, flakonokból, tejes, gyümölcsleves, sörös dobozokból, a konzervekből öntsük ki a maradékot és öblítsük el őket. Használt papírzsebkendőt, zsírfoltos papírt ne dobjunk a tárolókba, mert nem használhatók fel és a tiszta papírt is beszennyezik. Hőpapírt (ilyenre nyomtatják például a távolsági buszjegyet, blokkokat) ne dobjunk a szelektívbe, figyeljünk oda az ablakos borítékokra, a sok helyen megbúvó ragasztószalagokra. A műanyagon, üvegen is gyakori a papírcímke, fémkupak. Ha felvágottat, húst veszünk, nézzük meg a csomagolást: az ilyen termékeket gyakran dupla, papírból és fóliából álló csomagolásba burkolják, de ez könnyen kettéválasztható.
A méret a lényeg! – Tapossuk laposra a műanyagpalackokat, fémdobozokat! Nekünk egyetlen mozdulat, de mindenkinek sokat segítünk vele – a környezetnek, mert a szemétszállító autó kevesebb káros anyagot bocsát ki, ha csak egyszer fordul; a szállítást végző cégnek, mert az autó így kevesebbet is fogyaszt; és embertársainknak, akiknek a szemete így elfér még a miénk mellé. A kupakokat szedjük le a palackokról, és külön dobjuk be a gyűjtőládákba.
Ne dobjunk ki mindent, amihez nem tartozik konténer! – A háztartásokban sok olyan hulladék keletkezik, amitől a hulladékgyűjtő szigeteknél nem lehet megszabadulni, de attól még újrahasznosíthatók, vagy épp külön „törődést” igényelnek. Ilyenek a veszélyes hulladéknak számító gyógyszerek, elektronikai hulladékok, vegyszerek. A lejárt gyógyszereket néhány éve minden patika köteles átvenni, elromlott elektronikus készülékeinket több, ilyesmivel kereskedő áruházban átveszik, az ilyenekben neoncső-gyűjtőhelyek is találhatók. A szárazelemeket szinte minden iskolában, nagyobb boltokban leadhatjuk. Sok településen az önkormányzat vagy a közterület-kezelő külön gyűjtéseket is meghirdet az elektronikus vagy veszélyes hulladékoknak, ilyenkor érdemes élnünk a lehetőséggel. Ha tanácstalanok vagyunk, vigyük a szemetet egy hulladékudvarba – az ilyen helyeken személyzet segít a válogatásban, s az elkülönítve gyűjtött hulladékot ingyenesen átveszik.
Használjuk az internetet! – Nem is gondolnánk, manapság mennyi adatbázis segít a bizonytalanoknak. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szelektív hulladékgyűjtéssel foglalkozó honlapján segítséget kapunk a szemét szétválogatásához és a közeli hulladékgyűjtő szigetek feltérképezéséhez. Az elektronikus hulladékok begyűjtéséről a http://www.ehulladek.hu/atvetel.html, az elemekéről a http://www.relem.hu/ címen tájékozódhatunk.
(Cikksorozatunk következő részeit vasárnap, illetve hétfőn olvashatják.)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu