Zöld lett a pekingi olimpia

Habár sokan aggódtak az egészségükért a szmogba burkolózó Pekingben, egy tegnapi ENSZ jelentés szerint a kínai főváros hatalmas lépéseket tett a környezetvédelem területén.

EgyensúlyFehér János2009. 02. 19. csütörtök2009. 02. 19.
Zöld lett a pekingi olimpia

Peking 17 milliárd dollárt ölt a 2008-as olimpiai játékokhoz kapcsolódó környezetvédelmi fejlesztésekbe. Az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) egy tegnap kibocsájtott jelentése szerint a kínai főváros a kitűzött zöld célokat elérte, sőt nem egy esetben túl is teljesítette azokat.

A város legnagyobb problémáját a levegőszennyezés jelentette. Pekinget a sportolói társadalom is kényszerítette a környezetvédelmi intézkedésekre, mert a várost beborító szmog miatt, több sztár is a távollétével fenyegetett. A jelentés szerint a levegőminőség javulását leginkább a tömegközlekedés (elsősorban kötöttpályás) infrastruktúrájának fejlesztésével és járművek kibocsátási határértékeinek szabályozásával érték el. A gépjárművekbe ráadásul csak a kevésbé szennyező, szigorú európai szabványoknak megfelelő üzemanyagot tölthettek.

A közlekedés szigorú szabályozása lenyűgöző eredményeket hozott. A szénmonoxid mennyisége 47, a poré 20 százalékkal csökkent. A savas esőket okozó kéndioxid és nitrogéndioxid 14 illetve 38 százalékkal esett vissza. Ezek a számok feltehetően nem mondanának sokat az ott élőknek, de azt talán ők is észrevették, hogy gyakrabban láthatták az eget, a visszaszoruló por- és füstfelhők következtében. A korábbi 180-ról az intézkedéseknek köszönhetően 278-ra növekedett a tiszta égboltú napok száma.

A kínaiak nemcsak a levegőszennyezés csökkentésében értek el sikereket. AZ UNEP kitér arra is, hogy csak a városban 5 százalékkal, míg az olimpiai létesítmények esetében 23 százalékkal szárnyalták túl a hulladék újrahasznosítás kitűzött irányszámait. Az olimpia az megújuló energiákat is előnyben részesítette, habár Peking a szénre támaszkodik energiagazdálkodásában, most 20 százalékot az alternatív források is elértek. A helyi lakosok számára minden bizonnyal azonban a leghasznosabbnak az újonnan épített 720 park és zöldterület bizonyul majd, amelyekbe több mint 3 millió fát és cserjét telepítettek.

Habár a gyors és drasztikus környezetvédelmi intézkedéseket az olimpia kényszerítette ki, az UNEP bízik abban, hogy az elért eredmények fenntarthatók. Némi optimizmusra adhat okot, hogy a játékok elmúltával is, számos, elsősorban teherszállító járművekre vonatkozó szabályozás maradt életben. Peking mindamellett gondban lehet, hiszen naponta ezer új autót regisztrálnak lakosai.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek