Átnyúlunk a szlovák határon

Magyarország és Szlovákia közös nevezését nemrég fogadta el Szardíniában az Európai Geopark Hálózat. Ha minden jól megy, szeptemberben megalakulhat a Novohrad-Nógrád Geopark. Ez lenne a világ első határon átnyúló, egységes történelmi, természeti, kulturális képződménye.

EgyensúlyT. Dögei Imre2009. 04. 27. hétfő2009. 04. 27.
Átnyúlunk a szlovák határon

A szentkúti barlanglakások egykori használói aligha gondolták valaha, hogy az ő kőbe vájt hajlékaikat mennyire megbecsüli majd az utókor. Pedig megvan rá az esély. Az esély, ami most lehetőséget kínál a történelmi palócföld részbeni egyesítéséhez. Szlovákia és Magyarország ugyanis közösen pályázik a Novohrad-Nógrád Geopark címre. Ha a gazdagon dokumentált írásos anyagban foglaltakat a néhány hét múlva érkező két szakértő is rendben találja, akkor szabad a pálya. Szeptembertől az országhatáron átnyúló geopark része lehet az 1600 négyzetkilométernyi palócföld 28 szlovák és 63 magyar településének 130 ezer lakosa.

De miért jó az, ha egy település része egy geoparknak? - Mi a buli a geoparkban? – tette fel a kérdést a napokban Hollókőn rendezett megbeszélésen Tardy János, a környezet ügyének nemzetközileg ismert szaktekintélye. – Önmagában a cím nem sokat hoz a konyhára – hangzott válasza. – Pontosan annyit, amennyit mi magunk kihozunk belőle. Nem kötelező tagnak lenni, de érdemes. Csak azok a települések használhatják majd például pályázataikban a geopark nevet, amelyek vállalják a vele járó kötelezettségeket. Egyebek mellett összedobják a pénzt a szervezet működtetésére. Ez ugyan még a jövő zenéje, de a szlovákok már döntöttek: lakosonként 67 eurócent a geoparki tagság díja. Mi még előtte vagyunk ennek, de május második felében Ipolytarnócon lesz a „hivatalos” a bejelentés –, addig el kell dőlnie.

Ipolytarnóc Hollókőhöz hasonlóan szintén a világörökség része. Az ősmaradványok világhírű bemutatóját Szarvas Imre ottani szakértő szerint tavaly már több mint ötvenezren látogatták meg. Joggal nevezhetjük őket geoturistáknak. Ez a turizmus jól prosperáló ágazata, jelenleg 57 geoparkot jegyeznek szerte a világban. Nemcsak a pompázó fű, fa, virág lehet szép, hanem a meredek sziklafalak is. Nógrádban például Bér nevezetessége, az ívelt andezit oszlopok sora. A nagyon is beszédes földtani képződményekkel válik teljessé a természet világa. Ha az élő szervezet sokaságát a biodiverzitással jellemzik, akkor miért ne lenne helytálló a geodiverzitás kifejezés is?

- Nincs ugyan bor- és gyógyturizmusunk, és szállodáink is szerények, de egyedülállóak a természetföldrajzi értékeink – jelentette ki a munkamegbeszélésen Becsó Zsolt, a Nógrád megyei Közgyűlés elnöke. – Kiváló kezdeményezés a Palóc út, amelyhez szlovák-magyar összefogással háromszázmillió forint pályázati pénzt szereztünk. Készen van a határon átnyúló 150 kilométeres kerékpárút terve, s 150 millió forint elnyert pénz is társul hozzá. Az összefogás az, amire nagy szükség lenne, hiszen ha valamitől, akkor a geoparktól távol áll politika.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek