Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A fokozódó felmelegedés ausztrál kutatók szerint nemcsak a juhok méretét csökkenti, hanem a fekete példányok életét is megnehezíti. A vizsgált skót vadjuhok ugyanis ma már nem csupán kisebbek, mint régen, hanem világosabbak is lettek - írja a hvg.hu.
Valamikor megérte fekete báránynak lenni - a sötét gyapjú ugyanis több hőt tárolt, mint a világos. A sötétebb állatok így energiát nyertek, és kevesebb táplálékra volt szükségük, mint világos társaiknak - írják a kutatók a Biology Letters című szaklapban. Az időközben megenyhült észak-atlanti klíma révén azonban a skót juhok fekete színe elvesztette jelentőségét. Mi több, a világos juhoknak ezért ma jobbak az esélyeik, mint a sötéteknek.
Nemrégiben adták hírül brit kutatók, hogy a skót juhok átlagmérete csökkenőben van. Az ottani zord telekre való tekintettel ez meglepőnek látszott, mivel a nagyobb juhok ellenállóbbak, mint törékenyebb fajtársaik. A kutatók itt is a felmelegedésben látják a magyarázatot. Az enyhébb hőmérséklet miatt a kisebb bárányok is életben maradnak, majd felcseperednek és szaporodnak.
Az ausztrál és a brit kutatók alanyai a lakatlan Külső-Hebridák Soay és Hirta nevű szigetein élő vadjuhok voltak. Azáltal, hogy ilyen elszigeteltségben, természetes ellenségek nélkül élnek, a gyapjas állatok különösen alkalmasak arra, hogy örökítőanyagukat, valamint az időjárás és a táplálék populációikra gyakorolt hatását vizsgálni lehessen.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu