Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sokan lélegeznek fel mostanság amiatt, hogy „túlélték” az idei virágporszezont is. Hazánkban a pollenallergiától szenvednek a legtöbben, így érthetően arról esik a legtöbb szó. Most a második helyezettekről, a különböző ételallergiákról szólunk.
Kép: Kutya és ember barátság, kutyahűség, kapcsolat ember és kutya között, a szeretett kutya. 2007.01.27. Fotó: Bohanek Mikló
Egyes felfogások szerint az allergia nem más, mint az immunrendszerünk tévedése. Ártalmatlan anyagokat minősít veszélyes betolakodóként, akik ellen gőzerővel felveszi a harcot. Vajon mi az igazság?
– Amennyiben a lélek átmeneti gyengeségével magyarázzuk az allergiás megbetegedéseket, arról lehet szó, hogy valakivel vagy valamivel szemben ellenszenvet élünk meg. Az adott problémánkat az agyunk ilyen formában „kezeli” – magyarázza dr. Bartha Anna természetgyógyász. – Mindig azt kell tisztáznunk, mi az, ami az irritációt, a test erős érzelmi válaszreakcióját okozza. Az allergia általában csekély alkalmazkodóképességet, türelmetlenséget jelez, olykor az életben való részvételtől való félelmet tükrözi. De azt is sugallhatja, hogy meg kell szabadulnunk egy bennünket támogató érzelmi „mankótól”, mert egyébként az önállóságunk elvész.
A szakember legérdekesebb okfejtése a tejallergiával függ össze, mely szerint a tej az anyával való kapcsolatot jelképezi. Köztudott, hogy az anyatej az élet első hónapjaiban minden, a fejlődésünkhöz szükséges tápanyagot képes biztosítani. Ha nem kielégítő, nem elég szeretetteljes a kapcsolat az anyával, magyarázatot adhat arra, miért allergiás valaki a tejre. Ha születésünktől fennáll ez a probléma, érdemes megtudni, milyen félelmeket élt meg az édesanya, amikor magzatát a szíve alatt hordta. Ezek a félelmek ránk rakódhattak, és kialakíthatták bennünk az allergiát.
Dr. Gaál Antal gasztroenterológus főorvos érdeklődésünkre elmondta: leggyakrabban a csecsemők és a gyermekek küszködnek ételallergiával, ami az emésztőrendszer fejlődésével javulást mutat. A gyerekek hat, míg a felnőttek két százaléka szenved „valódi” ételallergiától hazánkban. Sok ember szervezete ugyanis csak rosszul tűr bizonyos ételeket, ami a modern, stresszel teli életmódunk következménye.
Jó tudni: ha az egyik szülő allergiás valamire, akkor a születendő gyermeknek negyven, ha mindkettő, akkor nyolcvan százalék esélye lesz az allergiás megbetegedésre. Fontos a korai jelek felismerése a szövődmények és a krónikus állapot kialakulásának megelőzése érdekében. Az ételallergia általános tünetei: nyugtalanság, súlyfejlődési elmaradás, emésztési és felszívódási zavaron alapuló hiányállapotok, puffadás, hasfájás, hányás, krónikus hasmenés, bőrkiütés, légúti problémák.
A kezelést a tüneteket okozó élelmiszerek tartós és teljes kiiktatása az étrendből jelenti; ezeket helyettesítő táplálékkal kell pótolni. Mivel az ételallergiára nincs más gyógymód, az Európai Bizottság elrendelte a legerősebb allergén összetevők érthető feltüntetését az összes előre csomagolt étel címkéjén. Ezek: gluténtartalmú gabonák, tojás, hal, farkasbab, tej, puhatestűek, mustár, földimogyoró, szezámmag, kagyló, szója, kén-dioxid, olajos magvak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu