Mi okozza a kórházi járványokat?

Egyre több kórházi járvány üti fel a fejét. Teljes látogatási tilalmat rendeltek el az egri kórházban, miután ott is calici vírus betegített.

Élet-egészségPalágyi Edit2010. 03. 19. péntek2010. 03. 19.
Mi okozza a kórházi járványokat?

A salgótarjáni kórház után már az egriben is teljes látogatási tilalmat rendeltek el a sorozatos megbetegedések miatt, melyeket a calici vírus okozott. A főként hasmenéssel járó fertőzés miatt a nógrádi megyeszékhely kórházában a betegfelvételt is korlátozták. Februárban Szekszárdon is hasonló állapotokat tapasztaltak, néhány hónapja pedig a kaposvári kórház több, mint 100 páciense kapta el a vírust.

Évente 70-120 közösségben alakul ki járvány, többségüket gyógyintézetekben, illetve időseket gondozó otthonban észlelik. A túl sok beteg, a nagy és zsúfolt kórtermek kedveznek a kórokozó szaporodásának, általában minden ötödik egészségügyi dolgozó is megbetegszik. A tüneteket mutató pácienseket pedig nem tudják elkülöníteni.

Mi is az a calici fertőzés? A calici víruscsaládot már az 1930-as évektől ismerik, ám ekkor még csak állatbetegségeket okozott. A hetvenes évektől figyeltek meg emberekre terjedő kórt – áll az Országos Epidemiológiai Központ tájékoztatójában. Ma viszont az egyik leggyakrabban fertőző kórokozónak tartják e vírust. A humán calici felelős a gyomor- és bélrendszert érintő vírusos fertőzések harmadáért, az ilyen járványoknak pedig a háromnegyedéért. A fertőzés jellemzően hányással, hasmenéssel jár, de előfordulhat hőemelkedés, láz is. Rendszerint néhány nap alatt lezajlik.

A kórokozó általában az emberek közötti kontaktussal terjed, de közvetítheti fertőzött víz, élelmiszer éppúgy, mint ahogyan a tárgyak felületén megtapadva vagy a levegőből a légutakba jutva is elszaporodhat. Lappangási ideje 12-48 óra, ezen idő alatt már fertőzhet a beteg. A vírus folyamatosan változik, ezért többször is elkaphatja bárki.

Mivel vakcina nem létezik rá, a fertőtlenítés, a kézmosás, az alapos takarítás a megelőzés eszköze. A fertőtlenítés azért is fontos – elsősorban a fürdőszobában, WC-ben – , mivel a berendezési tárgyakon megtapadva napokig is életképes marad e kellemetlen és „hatékony” kórokozó.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek