Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Napjainkban igen sok a gyerekbaleset. A sérült kicsinyek jó kezekbe kerülnek, ha megérkezik a mentő. De mi a teendő addig is, amíg az orvos szeme elé kerül a gyermek? Sorozatunkban bemutatjuk, mit lehet és kell tenni, amíg a szakember ellátja a kis beteget.
Fulladásos balesetek
A fulladásos balesetek áldozatai elsősorban háromévesnél fiatalabb gyermekek. Nekik különösen nagy veszélyt jelentenek a kerti medencék, kis tavak, fürdőkádak. Ezzel szemben a nagyobb gyermekek – többnyire a tizenöt év feletti fiúk – a nyílt vizeken szenvednek baleseteket.
A vízi baleseteknél a gyermek állapota attól függ, hogy milyen hosszú időt töltött a víz alatt (azaz az ebből adódó oxigénhiány mértékétől), de szerepet játszik a lehűlés is:
● Ha a gyermek csak nagyon rövid ideig volt víz alatt, a baleset eleinte csaknem teljesen következmények nélkülinek tűnik.
● Ha a gyermek hosszabb időt töltött a víz alatt, eszméletlen lehet, keringése, légzése leállhat.
A legfontosabb: minden fulladásos balesetet szenvedett gyermeket kórházba kell szállítani! Ez a tünetmentes gyermekre is vonatkozik. Ez azért szükséges, mert egyrészt csak a kórházban lehet az esetleg mégis fennálló károsodást pontosan megállapítani, másrészt a könnyebb esetekben is felléphetnek késői szövődmények.
Mi a teendő?
A vízből történő kimentés után ellenőrizni kell a légzést, a keringést és a tudatállapotot.
Az alábbi kérdésekre keressük a választ:
– Milyen a gyermek légzése?
– Tapintható-e a pulzusa?
– Milyen a bőrszíne?
– Milyen a tudatállapota?
● Amilyen gyorsan csak lehet, a szájüreg kitisztítása után kezdjük meg a gyermek szájból szájba és orrba, illetve szájból szájba lélegeztetését.
● Ha a pulzus nem tapintható, kezdjük meg a szívmasszázst.
● Az újraélesztést addig kell folytatni, amíg a gyermek saját légzése és spontán szívműködése újból megindul, vagy a szakszerű ellátást biztosító segítség megérkezik.
● Különösen nagyobb gyermekek nyílt vizekbe bekövetkező fulladásos baleseténél mentéskor és az újraélesztéskor gondolni kell az esetleges nyakcsigolya-sérülésre is.
Az újraélesztéssel soha ne késlekedjünk: ismert olyan eset, amikor a gyermek negyvenöt percet töltött víz alatt, és a szakszerű segítségnek hála, szövődmények nélkül megúszta a „vízi kalandot”.
Sorozatunk következő részét április 7-én, szerdán, 15 órakor olvashatja honlapukon!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu