Tesztelje: milyen az emésztőrendszere?

Ma már a legapróbbak is tudják a reklámokból, hogy védekező képességünk nagy része emésztőrendszerünkben található. Bár tisztában vagyunk vele, mégsem teszünk eleget azért, hogy megóvjuk a belek egészségét – állítják a szakemberek.

Élet-egészségSzabó Enikő2010. 04. 01. csütörtök2010. 04. 01.
Tesztelje: milyen az emésztőrendszere?

Az emésztőrendszer bonyolult, több feladatot is ellátó része az emberi testnek. Ha a beleket kiterítenénk, négyszáz négyzetmétert keríthetnénk be. Már e méretből is adódik, hogy itt hatolhat be a legtöbb kórokozó a szervezetünkbe.

A belek védekezősejtjei az elsők, amelyek az idegen és gyakran veszélyes anyagokkal kapcsolatba kerülnek. A bélnyálkahártya feladata megakadályozni, hogy a káros anyagok, a kórokozók, az allergiát keltő anyagok a testünkbe szétáramoljana

Az emésztőrendszer feladata az energia kinyerése a táplálékból. A gyomorból továbbhaladó tápanyagpép a béltraktusban keveredik az epe és a hasnyálmirigy váladékaival. Ezek az enzimek bontják le a pépet, amelyet a bélizomzat szállít tovább. Eközben a test szénhidrátokat, zsírokat és fehérjéket vesz fel.

Mindez nehéz feladat, így a beleknek tökéletesen kell működniük. Ebben segít a bélflóra. A bélflóra több millió mikroorganizmusból áll, amelyek értékesíthetővé teszik a tápanyagrészecskéket, miközben vitaminokat és esszenciális zsírsavakat képeznek – „védőfalat” állítva a vírusok, baktériumok és gombák ellen.

A stressz, az egyoldalú táplálkozás, egyes gyógyszerek vagy az alkohol azonban könnyen az egyensúly felborulását eredményezhetik. Ennek pedig emésztési zavarok, gyulladások, sőt akár daganatok is lehetnek a következményei.
A pre- és probiotikumokkal azonban megelőzhető az egyensúly felborulása, illetve helyreállítható a belek működése.

A tejsavbaktériumokat vagy a bifido-baktériumokat a tejtermékek (természetes vagy probiotikus joghurt, kefir, aludttej) vagy tejsavakban erjesztett zöldségek (savanyú káposzta, uborka) tartalmazzák.

Velük szemben a prebiotikumok speciális ballasztanyagok (inulin, oligofruktózok), melyekkel a tejsavbaktériumok táplálkoznak. Prebiotikumok a természetben a fokhagymában, a spárgában és a vöröshagymában fordulnak elő.

A bioboltokban, patikákban kapható speciális preparátumok (tabletták, porok) is alkalmasak a belek gyógyítására.

A pro- és prebiotikumok rendszeres fogyasztásával megőrizhetjük a belek egészséges működését, erősíthetjük az immunrendszerünket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek