Nézze meg: így ketyeg a biológiai órája!

Szerveink úgy működnek, mint egy óramű: testünk minden egyes folyamata meghatározott időben zajlik. Most eláruljuk, e belső ritmusunk ismeretében hogyan használjuk optimálisan a napunkat.

Élet-egészségBalogh Mária2010. 05. 20. csütörtök2010. 05. 20.
Nézze meg: így ketyeg a biológiai órája!

4 és 5 óra között
Az asztmás rohamok 80 százaléka ebben az időszakban tör a betegekre. Éppen ezért az asztma elleni gyógyszereket este, lefekvés előtt vegyük be, és az ágy mellett tartsuk készenlétben a sprayt.

6 és 7 óra között
Ilyen tájban kerülnek kiválasztásra azok a hormonok, amelyek gyorsítják a szívverést és növelik a vérnyomást. Ilyenkor vegyük be a magas vérnyomás elleni pirulákat. Reggelre a szénhidráttárolók kiürülnek, ezért reggeli (vagyis energia-utánpótlás) nélkül sose induljon el a nap.

8 óra körül
Remek idő a szerelemre! A férfiak és a nők nemi hormonjai ugyanis ebben az időszakban különösen nagy mennyiségben választódnak ki.

8 és 10 óra között
Ilyenkor a legnagyobb a veszélye a migrénes rohamoknak. Amennyire lehet, kerüljük az erős ingereket. Az immunrendszer egyébként is délelőtt sokkal sebezhetőbb, ezért kerüljük a fertőzésveszélyt, például beteg ember látogatását.

10 és 12 óra között
A rövid távú memória ez idő tájt remekül működik, a gondolkodás és a beszédkészség kifejezetten élénk – érdemes ezt a munkában vagy vizsgázáskor kihasználni. Az oltásokat ajánlatos ebben az időszakban elszenvedni, mert ilyenkor reagál a legkevesebb mellékhatással a test.

12 és 13 óra között
Bekövetkezik a déli mélypont – ha megtehetjük, érdemes megajándékozni magunkat egy félórányi pihenővel, amitől új erőre kaphatunk. A vér ekkor elsősorban az emésztéshez irányul, az agy, a szív és a legtöbb szerv anyagcseréje takaréklángon ég. Ilyenkor a legmagasabb a testhőmérséklet is – akinek láza van, nem véletlenül dél körül érzi különösen tompának magát.

13 és 16 óra között
Ebben az időpontban a legalacsonyabb a fájdalomérzékelés, mert ilyenkor nagy mennyiségű endorfin (boldogsághormon) választódik ki – tanácsos tehát ilyenkorra időpontot kérni például a fogorvostól. A belső óra szerint ez kreatív fázis, pompás időszak a problémamegoldáshoz.

16 és 19 óra között
A késő délután ideális idő a sportoláshoz,, hiszen jelentősen emelkedik a vérnyomás és a szívfrekvencia, a tüdő optimálisan látja el oxigénnel a sejteket. A máj is ilyenkor méregteleníti legerősebben a testet, például gyorsabban bomlik le az alkohol.

19 és 20 óra között
A gyomor túlsavasodása elleni gyógyszerek ilyenkor hatnak a legjobban, mivel pontosan éjszaka különösen magas a gyomorsavtermelés. Ugyanez érvényes a reuma és a szénanátha elleni pirulákra is.

20 és 22 óra között
Ilyenkor valamennyi szervünk érzékenyebben reagál. Ne csodálkozzunk például, ha hasogatni kezd a térdünk, holott egész nap „békén hagyott” minket.

22 és 24 óra között
Ez idő tájt alábbhagy az adrenalinhormon termelése, amely ébren és reakció­készen tartja a szervezetet. Ugyanakkor fokozottabban szabadul fel a melatonin alváshormon. Az immunrendszer éjfél után termeli a legtöbb védekező sejtet. Az „éjszakai baglyoknál” mindez a folyamat későbbre esik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek