Orvoshoz megy? Vigye a géntérképét!

Első ízben fordult elő a világon, hogy valakinek a géntérképe alapján adott tanácsot az orvosa. A páciens az amerikai Stanford Egyetem kutatója, aki kollégáival együtt vett részt saját géntérképének előállításában, melyet nyilvánosságra is hozott.

Élet-egészségValló László2010. 05. 14. péntek2010. 05. 14.
Orvoshoz megy? Vigye a géntérképét!

Stephen Quake amerikai kutató negyven éves és egészséges, genetikai állományában azonban kimutatható egy olyan szakasz, amely az örökletes szívbetegség lehetőségét hordozza. S ha ez betegségtípus valakinél kialakul, annál megnövekszik a hirtelen szívhalál kockázata. Márpedig a tudós tágabb családjában előfordult olyan eset, hogy a távoli rokona hirtelen szívmegállás miatt vesztette életét tizenkilenc éves korában.

Jó oka volt tehát Stephen Quake-nek, hogy géntérképével a kezében felkeresse kezelőorvosát és tanácsot kérjen tőle. Az orvos – a páciens génállományának ismeretében – általános elemző vizsgálatot javasolt, amit el is végeztek. Ennek során kiderült, hogy a stanfordi kutatónak az átlaghoz képest valamivel nagyobb esélye van a prosztatarákra, ellenben szinte kizárt, hogy Alzheimer-kórban betegedjen meg. Az is kitűnt, hogy a szívbetegség kialakulásának esélye nála valóban nagy, 50 százalék feletti.

A további vizsgálatok azt is kiderítették, hogy koleszterincsökkentő gyógyszerekkel a kockázat jelentősen csökkenthető. A különböző típusú koleszterincsökkentőket elemezve a kezelőorvos megtalálta azt a változatot, melynek szedése során nem alakulnának ki váratlan mellékhatások. S noha a páciens koleszterinszintje egyelőre nem kórosan magas, az orvos az említett koleszterincsökkentő készítmény szedését javasolta megelőző, illetve kockázatcsökkentő jelleggel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek