Legyen Ön is életmentő!

Eszükbe jutott már, hogy mit tennének, ha valamelyik családtagjukat, vagy egy ismeretlent Önök előtt fogná el a rosszullét? Kapkodnának, kétségbeeswnének, segítenének, azonnal hívnák a mentőket a 104-es segélyhívón?

Élet-egészségBalogh Mária2010. 06. 06. vasárnap2010. 06. 06.
Legyen Ön is életmentő!

Debrecenben nemrégiben két nap alatt négy ember életét mentették meg olyanok, akik úrrá lettek saját pánikhelyzetükön. Szatmári József mentőtiszt, az Országos Mentő Szolgálat Észak-Alföldi Régió debreceni állomásának mentésvezetője meséli:

– A cívisvárosban egy férfi észlelte, hogy a parkoló kocsiban, a kormányra bukva fekszik egy idős ember. Kihívta a mentőket, s az utasításaink szerint újraélesztette a 80 éves bácsit, Megvárta, hogy a kollégáim a helyszínre érjenek a rohamkocsival, majd feltűnés nélkül elkerékpározott a helyszínről. Egy hajdúhadházi beteg élettét az otthonában mentette meg a hozzátartozója. Nem sokkal ezután, Martinkán – egy Debrecenhez közeli tanyán – ugyancsak a családtag lélekjelenlétének köszönhető, hogy az eszméletlen férfi nem halt meg. Valamennyiszer a mentőszolgálat szakemberei adtak pontos utasításokat, melyeket a helyszínen lévő alkalmi segítőik precízen végre is hajtottak. A negyedik helyszínen a váratlanul beindult szülést vezette le a férj a mentők telefonos segítségével.

A nyugati országokban oktatják az újraélesztés technikáját, amit az alkalmi életmentők segítőkészen alkalmaznak is. Magyarországon ennek még nincs hagyománya. Pedig gyakran rajtunk is múlik, hogy a padon, földön fekvő ember életben marad vagy meghal. Segíthetünk rajtuk, miközben a mentőket minden esetben ki kell hívni.

Mi a teendő, ha eszméletlen emberen kell segítenünk?

1. Azonnal értesítsük a 104-es segélyhívón a mentőket, hangosítsuk ki a telefonunkat, s higgadtan kövessük a szakember határozott utasításait.

2. Hajoljunk a beteghez, számoljunk tízig, s közben hallgatózzunk, hogy lélegzik-e, mozog-e a mellkasa, van-e pulzusa, vérkeringése. Meg kell győződni arról, nincs-e a szájában olyan anyag, műfogsor, vagy vér, amitől megfulladhat. Ezt azonnal el kell távolítani.

3. Ha a beteg nem mutat életjelet, óvatosan, késedelem nélkül le kell fektetni a földre, s a rohamkocsi megérkezéséig négy percen belül hozzá kell kezdeni az újraélesztéséhez, mivel ezután az oxigénhiány miatt károsodhat az agy, vagy leállhat a szívműködés.

4. Az újraélesztésnél térdeljünk az ájult ember bal oldala mellé. Bal kezünk alul, a sérült szegycsontján legyen, ujjaink a nyaka felé álljanak. Jobb kézzel fogjuk át a bal csuklónkat, majd mind a két kezünkkel, egyenes tartással befeszítünk, és le-fel nyomjuk a mellkasát harmincszor. egy perc alatt 100 nyomást kell megtennünk gyermek és felnőtt esetében egyaránt.

5. 30 nyomás után két befújást adunk a saját szánkból – jó nagy levegőt véve – a beteg orrába. Ha szájból szájba lélegeztetünk, mindig be kell fogni az eszméletlen ember orrát. Ilyenkor jól jön egy másik személy segítsége.

6. Újra harminc egyenletes mellkasi nyomás következik, majd ismét az orrba vagy a szájba fújás kétszer. A befújáskor úgy kell cselekednünk, mintha egy nagy lufit szeretnénk felfújni.

A mentők kiérkezése után a beteg a speciális újraélesztő készülékkel, és készítményekkel biztonságba kerül. Állapota stabilizálása után, további ellátásra a mentők a legközelebbi kórházba szállítják.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek