Aranylabda: Rodriék csalásáról beszélt egy szavazó újságíró
origo.hu
Gyakran fellángol a vita: óvakodjunk-e a mesterséges édesítőszerektől? S vajon mivel helyettesíthető természetes módon a répacukor?
A fogyókúrázók és az egészséges életmódra vágyók egyre gyakrabban mellőznék étrendjükből a finomított kristálycukrot. Ám mit választhatunk helyette? A kérdésre a dietetikusok kerestek választ: a Táplálkozási Akadémia hírlevele csokorba szedte a természetes és mesterséges édesítőket, s érvekkel-ellenérvekkel bástyázta körül azokat.
Természetes édesítők
Méz: a legősibb természetes édesítőszer, mely még egészséges is, főként, ha megbízható termelőtől szerezzük be. Energiatartalma viszont jelentős, majdnem annyira hizlal, mint a kristálycukor. Túl sokat nem kanalazhatunk belőle, ha vigyázni akarunk a vonalainkra.
Juharszirup, csicsóka- és agavésűrítmény: e különlegességeket leginkább a bioboltokban szerezhetjük be. Előnyük, hogy ásványi anyag tartalmuk jelentősnek mondható. Nagyjából annyira hizlalnak, mint a méz.
Édesgyökér-kivonat (medvecukor): előnye, hogy energiatartalma nincs. E természetes szer sem fogyasztható korlátlanul, mert emeli a vérnyomást, s más mellékhatásai is lehetnek.
Sztívia vagy édesfű: a Dél-Amerikában őshonos növény levelének édes kivonatára sokan esküsznek. A cukornál 300-szor édesebb. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal szerint kis mennyiségben nincs mellékhatása.
Mesterséges édesítők
Több változatban kaphatók,megítélésük, használatuk meglehetősen vitatott. Az intenzív édesítőszerek kevés kalóriát tartalmaznak. Túl sokat nem ajánlott használni ezekből sem, de idős korban – például amikor tompul az ízérzékelés – hasznos lehet az intenzív édesítés.
Cukorpótlók: például xilit, szorbit, laktot, mannit. Előnyük, hogy jól tűrik a sütést-főzést, nagy mennyiségben azonban emésztőszervi panaszokat, például hasmenést okozhatnak. Rágógumikban, diabetikus termékekben találkozunk velük.
Szacharin: 550-szer édesebb, mint a cukor, ám forralás hatására kesernyés, fémes mellékízt ad. Állatkísérletekben extrém nagy mennyiségben növelte a daganatos betegség kockázatát.
Ciklamát: hőálló, ezért befőzéshez is használható, általában más édesítőkkel keverik.
Aszpartám: a 60-as évek óta ismert. Hátránya, hogy hő hatására veszít édességéből. Feltételezett rákkeltő hatását cáfolták, de egy ritka anyagcsere-betegségben szenvedők nem fogyaszthatják.
origo.hu
borsonline.hu
travelo.hu
hirtv.hu
teol.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
mandiner.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu