Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem túlzás azt állítani: zaklatott, rohanó világunkban az evést is (újra) tanulni kell. Az alábbiakban sorra vesszük a helyes étkezéstechnika legfőbb szempontjait, amelynek alapján ki-ki eldöntheti, mennyire jártas az evés tudományában.
Kép: 74. OMÉK BMV HUNGEXPO evés kolbász étvágy koleszterin egészség 2005 08 fotó:Váraljai Viktória
Legelőször is ne együnk állva, járkálva, dolgozva, autóvezetés vagy tévézés közben. Adjuk meg a módját: készüljünk az étkezésre, üljünk neki, és ne faljunk, hanem élvezzük, hogy eszünk. Mindez persze időt és odafigyelést igényel. Ne hagyjuk magunkat befolyásolni mások étkezési tempójától, mindig kövessük a magunkét.
Rágj meg jól minden falatot! – ez a gyerekkorból ismerős figyelmeztetés ránk, felnőttekre is éppúgy vonatkozik, merthogy az emésztés – a nyálban lévő enzimek révén – már a szájban megkezdődik. Ugyanezért a nehezebben rágható ételeket (húsokat) vágjuk apróbb darabokra. De a kevésbé kemény, folyékonyabb étkeket (így például a levest vagy a joghurtot) is forgassuk meg a szánkban. Részint, hogy az ízét kiélvezzük, részint pedig azért, hogy a nyállal elkeveredve föltáródhasson, és könnyebben emészthesse a gyomrunk.
Hagyjunk elég időt minden falat rágására, nyelésére, és lehetőség szerint szűrjünk ki minden zavaró körülményt, ami kizökkenthet a megszokott tempónkból. Ne beszéljünk tele szájjal, mert így sok levegőt nyelünk, ami túlzott büfögést, kellemetlen közérzetet válthat ki.
És végül ne feledjük: a helyes technikájú evés jótékonyan befolyásolja az egész emésztőrendszerünk állapotát, és segít testsúlyunk megtartásában is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu