A rák civilizációs betegség?

A Manchester-i Egyetem tudósai úgy vélik, a daganatos betegségeket emberi tevékenység – a környezet szennyezése és a nem megfelelő életmód – okozhatja.

Élet-egészségRomvári Orsolya2010. 10. 29. péntek2010. 10. 29.
A rák civilizációs betegség?

A tudósok a betegség történetének tanulmányozása során jutottak erre a következtetésre. Vizsgálatukban több ezer évet utaztak vissza az időben a betegség nyomai után kutatva. Nem csak az írásos emlékeket nézték át, de több száz múmia szövettani leletét is, ám mindössze egy rákos esetre bukkantak: egy ie. 200-400 évvel ezelőtt élt múmiánál diagnosztizált végbél-rákra.

Napjainkban a rák a szív- és érrendszeri betegségek után a második leggyakoribb halálok. Rosalie David professzor szerint az, hogy az ókorból alig maradtak fenn írásos és tárgyi emlékek a betegségről, arra utal, hogy akkoriban a daganatok igen ritka kórnak számítottak.

A kutatók szerint a történelmi nyomok hiánya nem magyarázható azzal, hogy az emberek rövid ideig éltek. − Természetes, hogy az ókori Egyiptomban és Görögországban nem éltek oly sokáig az emberek, hogy érelmeszesedés vagy csontritkulás gyötörje őket, de a rák sajnos gyermekkorban is gyakori. A csontdaganatok például elsősorban a fiatalokat támadják meg − mondják.

A kutatók szerint a rák kortörténete a 17. században kezdődik. Ekkor jelennek meg az első jelentések a betegségtől a szakirodalomban, melyek többek között a kéményseprőket sújtó heredaganatról, vagy a tubákolóknál kialakuló orr-tumorról számoltak be. Mivel a rák burjánzása egybeesik az ipari társadalom kialakulásával, a tudósok szerint egyértelmű, hogy civilizációs betegségről van szó, amit a környezetszennyezés, a helytelen táplálkozás és életmód idézhet elő.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek