Játék életre-halálra 5.

A játékfüggőség és a kóros internethasználat édestestvérek. Akinek a gyerekkora a számítógépes játékok bűvöletében telt, az négyszer nagyobb valószínűséggel lesz felnőttként a nyerőgépek rabja.

Élet-egészségSzijjártó Gabriella2010. 10. 06. szerda2010. 10. 06.

Fotó: Emrah TURUDU

Játék életre-halálra 5. Fotó: Emrah TURUDU

Szülők, feleségek, figyelem! A játékfüggőkkel foglalkozó szakemberek szerint napi három óra a vízválasztó. Aki ennél több időt lóg a számítógépen, annak az idegrendszerére olyan nyomás nehezedik, ami szétszórttá teszi az embert, alvászavart, neurózist okozhat. És nem utolsósorban játékfüggőséget. Az internet világában még nagyobb a csábítás, hiszen ki sem kell mozdulnunk a kényelmes karosszékünkből ahhoz, hogy a teljes vagyonunk elússzon például online pókeren...

A fiatalok számára a másik potenciális veszélyforrást vidéken a kocsmák, a nagyvárosokban a plázák jelentik, amelyekben biztosan működik egy-két játékterem. A közös nevező: a csillogó, villogó, zenélő nyerőgépek. Hiába a 18 éves korhatár, ma némelyik tizenévesről ki mondaná meg, hogy nem nagykorú?! Meg aztán ilyen helyeken nemigen akarja firtatni ezt senki... A Magyar Szerencsejáték Szövetség adatai szerint 2009-ben mintegy 20 ezer pénznyerő automata üzemelt csak a vendéglátóhelyeken.

Joggal adódik a kérdés: lehet-e szelvényfüggő valaki, vagyis „bedarálhatja-e” az embert a totó, a lottó, a kenó és társai? Fekete Péter szerint igen, különösen a tippmix és a kenó veszélyes. Sokkal kevesebb játékfüggő rabja ezeknek a szelvényeknek, mint a nyerőgépeknek és a kaszinóknak, de a már kialakult fanatizmus szinte ugyanaz: a nyerés beteges vágya. Személyes véleménye az, hogy a lóversenytől nehezebb függővé válni, mint mondjuk a rulettől, ezért a lovit „lágy” szerencsejátéknak nevezi.

Az érdekesség kedvéért említette a Tuti Tippet, a kilencvenes években az országos hálózatú fogadóirodákban fehér egerekre is lehetett fogadni. Aztán ez a hálózat a világon egyedülálló módon tönkrement a bingó nevű szerencsejáték következtében, méghozzá úgy, hogy nagyon sok bingónyertest ki sem fizettek. Bár Fekete Péter sosem bingózott, szerinte ettől is ugyanolyan rendkívüli sebességgel függővé lehet válni, mint a rulettól. A bingó egy olyan lottószerű játék, amelyet egy teremben, a játékosok jelenlétében húznak ki, kb. 5 percenként. A játékfüggők számára a vonzereje éppen ebben a gyors pörgésben, a nagy „adrenalinlöketben” rejlik. Naná, hogy létezik netes változata!

Ne szépítsük: egy játékfüggő sosem tud nyerni. Ha éppenséggel nyer is, vagy azonnal (ez a gyakoribb), vagy 48 órán belül visszaviszi a pénzt – vagy szó szerint a játékterembe, kaszinóba, vagy jelképesen a neten keresztül. És addig játszik, amíg az utolsó forintjait el nem veszíti.

Nem tud megállni. Segítség nélkül nem. Mert beteg. Szenvedélybeteg.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek