Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A játékfüggőség és a kóros internethasználat édestestvérek. Akinek a gyerekkora a számítógépes játékok bűvöletében telt, az négyszer nagyobb valószínűséggel lesz felnőttként a nyerőgépek rabja.
Fotó: Emrah TURUDU
Szülők, feleségek, figyelem! A játékfüggőkkel foglalkozó szakemberek szerint napi három óra a vízválasztó. Aki ennél több időt lóg a számítógépen, annak az idegrendszerére olyan nyomás nehezedik, ami szétszórttá teszi az embert, alvászavart, neurózist okozhat. És nem utolsósorban játékfüggőséget. Az internet világában még nagyobb a csábítás, hiszen ki sem kell mozdulnunk a kényelmes karosszékünkből ahhoz, hogy a teljes vagyonunk elússzon például online pókeren...
A fiatalok számára a másik potenciális veszélyforrást vidéken a kocsmák, a nagyvárosokban a plázák jelentik, amelyekben biztosan működik egy-két játékterem. A közös nevező: a csillogó, villogó, zenélő nyerőgépek. Hiába a 18 éves korhatár, ma némelyik tizenévesről ki mondaná meg, hogy nem nagykorú?! Meg aztán ilyen helyeken nemigen akarja firtatni ezt senki... A Magyar Szerencsejáték Szövetség adatai szerint 2009-ben mintegy 20 ezer pénznyerő automata üzemelt csak a vendéglátóhelyeken.
Joggal adódik a kérdés: lehet-e szelvényfüggő valaki, vagyis „bedarálhatja-e” az embert a totó, a lottó, a kenó és társai? Fekete Péter szerint igen, különösen a tippmix és a kenó veszélyes. Sokkal kevesebb játékfüggő rabja ezeknek a szelvényeknek, mint a nyerőgépeknek és a kaszinóknak, de a már kialakult fanatizmus szinte ugyanaz: a nyerés beteges vágya. Személyes véleménye az, hogy a lóversenytől nehezebb függővé válni, mint mondjuk a rulettől, ezért a lovit „lágy” szerencsejátéknak nevezi.
Az érdekesség kedvéért említette a Tuti Tippet, a kilencvenes években az országos hálózatú fogadóirodákban fehér egerekre is lehetett fogadni. Aztán ez a hálózat a világon egyedülálló módon tönkrement a bingó nevű szerencsejáték következtében, méghozzá úgy, hogy nagyon sok bingónyertest ki sem fizettek. Bár Fekete Péter sosem bingózott, szerinte ettől is ugyanolyan rendkívüli sebességgel függővé lehet válni, mint a rulettól. A bingó egy olyan lottószerű játék, amelyet egy teremben, a játékosok jelenlétében húznak ki, kb. 5 percenként. A játékfüggők számára a vonzereje éppen ebben a gyors pörgésben, a nagy „adrenalinlöketben” rejlik. Naná, hogy létezik netes változata!
Ne szépítsük: egy játékfüggő sosem tud nyerni. Ha éppenséggel nyer is, vagy azonnal (ez a gyakoribb), vagy 48 órán belül visszaviszi a pénzt – vagy szó szerint a játékterembe, kaszinóba, vagy jelképesen a neten keresztül. És addig játszik, amíg az utolsó forintjait el nem veszíti.
Nem tud megállni. Segítség nélkül nem. Mert beteg. Szenvedélybeteg.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu