Alkohol: az igazi közellenség!

Egy brit tudóscsoport felállította a kábítószerek veszélyességi listáját, mely 16 szempontból mérlegeli a tiltott szerek veszélyességét, károkozó képességét. Ez a lista azonban nem azonos a hivatalossal.

Élet-egészségA. Fodor György2010. 11. 02. kedd2010. 11. 02.
Alkohol: az igazi közellenség!

David Nutt professzor 2009 őszéig Nagy-Britannia kábítószerügyi főtanácsadója volt, ám akkor Alan Johnson munkáspárti belügyminiszter kirúgta. Nutt professzornak az volt a bűne, hogy a kábítószerek veszélyes listáját egészen máshogy állította fel, mint a hosszabb ideje érvényes hivatalos felsorolás.

A legfőbb bűne pedig az volt, hogy saját listájának élére az alkoholt állította – a heroin és a kokain előtt. Ez nyilvánvalóan nem nagyon tetszett, mondjuk, a whisky-lobbinak: egyetlen italgyáros sem örül annak, ha az alkoholpiacot megzavarják efféle riogatásokkal.

Nutt professzor azonban kirúgása után sem óhajtott kiszállni a drogvitából: társaival megalakította a Független Kábítószerügyi Bizottságot, amely azt vállalta, hogy mindenfajta politikai – és persze gazdasági – nyomástól és megfontolástól függetlenül vizsgálja a drogkérdést.

E tudós testület most közzétett egy tanulmányt a Lancet című tekintélyes orvosi folyóiratban. Az írás megállapítja, hogy az alkohol nagyobb kárt okoz mint a heroin vagy a kokain. A szakértők 16 mérce alapján összesen 20 kábítószert vizsgáltak, melyik szer okozza a nagyobb kárt a fogyasztónak, valamint az egész társadalomnak. A tudósok és szakértők minden egyes szer esetében mérték-mérlegelték, hogy annak milyen hatása van a szellemi képességekre, a függőség kialakulására, a fizikai állapotra, a bűnözésre – s milyen károkat okoz a gazdaságnak, a kisebb közösségeknek.

A szerek hatásának modellezéséből kiderült, hogy a heroin, a kokain és a metil-amfetamin a legveszélyesebb magára a fogyasztóra, de ha a kábítószerek okozta együttes – másoknak is okozott – károkat vesszük figyelembe, akkor a sort az alkohol vezeti a heroin és a kokain előtt.

„Kutatásaink eredményei alátámasztják azokat a brit és holland következtetéseket, melyek szerint a jelenlegi kábítószer-besorolási lista nincs semmiféle összefüggésben a drogok okozta és bizonyítható károkkal. Megállapításaink összhangban vannak azokkal a korábbi szakértői jelentésekkel is, amelyek szerint a közegészségügy szempontjából az igazi és szükséges stratégia: az alkohol okozta károk elleni agresszív küzdelem”.

A tudósok szerint az általuk készített besorolás alapján az alkohol háromszor annyi kárt okoz, mint a kokain vagy a dohányzás. Az Ecstasy tabletták az alkoholnál nyolcszor kisebb károk forrásai.

Tehát az alkohol az igazi közellenség, megelőzi a heroint és a kokaint. Nutt professzor és csapata azt (még) nem vizsgálta, hogy mi van akkor, ha a kábítószeres egyszerre iszik alkoholt és kábítószerezi be magát.

Arról is kevés szó esik, hogy mi a helyzet a B-listás szerekkel – mint a mefedron –, amelyek nem szerepelnek a hivatalos kábítószer-listákon, s nem is „emberi fogyasztásra készültek”, de kábítószerként használják őket.

Az efféle szereket a vegyészek sorra „találják fel”, s egyetlen hivatalos kábítószer-lista sem lesz képes velük lépést tartani. A XXI. században meg már nem is olyan nagy probléma összerakosgatni a molekulákat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek