Civilizációs ártalmakra: kávépajzs

Bár a modern életvitel, a szmog, az UV-sugárzás és a passzív dohányzás okozta civilizációs ártalmaktól a magyarok zöme nap mint nap szenved, a legtöbben nincsenek tisztában azzal, hogyan is védekezzenek a káros hatások ellen.

Élet-egészségSzabó Enikő2010. 11. 21. vasárnap2010. 11. 21.
Civilizációs ártalmakra: kávépajzs

A Nestlé konszern felméréséből kiderül, hogy a megkérdezettek 45 százaléka nem érzi magát kiegyensúlyozottnak a mindennapokban. Ennek hátterében főszerepet játszhatnak a városi lét velejárói – a túlhajszoltság, a monotónia, a zsúfoltság, az állandó verseny, a szmog és a zaj –, melyek hosszú távon károsan hatnak a szervezetünkre.

A legtöbben a légszennyezés okozta problémáktól tartanak: például a budapestiek csaknem háromnegyedét aggasztja a szmog. A nőket jobban zavarja, mint a férfiakat, ha dohányoznak körülöttük, s a gyengébbik nem fele ráadásul erősen tart az elvékonyodó ózonrétegtől is.

A negatív környezeti hatásokat a megkérdezettek 90 százaléka tapasztalja saját bőrén. Az adat különösen annak fényében megdöbbentő, hogy ezek szerint nemcsak a Budapesten vagy a nagyvárosokban élőket sújtják jól érezhetően a civilizációs ártalmak. A megkérdezettek közül minden harmadik tehetetlennek érzi magát, nem tudja, hogy a civilizációs ártalmak hatásai egyáltalán csökkenthetőek lennének-e. A megkérdezettek 41 százaléka nincs tisztában azzal, hogy a környezeti ártalmak ellen a táplálkozás egyfajta „pajzsként” szolgálhat – azaz nem tudja, hogy a kiegyensúlyozott étrenddel a káros hatások mérsékelhetőek lennének. Pedig a táplálkozástudományi szakemberek jó ideje hangsúlyozzák, hogy megfelelő életmóddal, jól megválasztott élelmiszerekkel védekezhetünk a minket érő káros hatások ellen.

„A civilizációs ártalmak miatt szervezetünkben felszaporodó káros szabadgyökökkel az élelmiszerekben megtalálható antioxidánsok képesek felvenni a harcot.” – mondja Szűcs Zsuzsanna, a Nestlé dietetikusa. A magyaroknak erről is van még mit tanulniuk: a megkérdezettek négyötöde hallott már az antioxidánsokról, de alig volt, aki tudta volna, hogy ezeket bizonyos táplálékokkal magunkhoz vehetjük.

Meglepő módon a válaszadók kétharmada hajlandó lenne változtatni étrendjén az ügy érdekében – azaz ha tudnák, hogy megfelelő táplálkozással csökkenthetőek a szmog, a stressz vagy akár az UV-sugárzás negatív hatásai, akkor jobban odafigyelnének arra, hogy mit esznek.

A jó hír az, hogy drasztikus változtatás nélkül – a kiegyensúlyozott, vegyes étrend részeként – bizonyos kényeztető ételek és italok mértékletes fogyasztásával is felvehetjük a harcot a káros szabadgyökök ellen. A zöld teáról, a vörösborról és az étcsokoládéról már régóta halljuk, hogy antioxidáns polifeno tartalmuk miatt jótékony hatásuk lehetnek a szervezetünkre. A kávé a tudományos kutatások alapján bizonyítottan is benne van az „egészség-pártfogók" sorában – a megkérdezettek 60 százaléka azonban nincs tisztában ezzel.

A szakemberek szerint naponta két-három csésze fekete elfogyasztása pozitív hatással lehet a felnőttek szervezetére. Ehhez képest ma még csak a válaszadók egyharmada tudja egyáltalán elképzelni, hogy a kávé is lehet egyfajta védekezési mód a káros környezeti hatások ellen. Fontos azonban, hogy a kávé fogyasztásakor vegyük figyelembe az ízesítők – mint például a tej, a tejszín vagy a cukor – energiatartalmát is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek