Megtiltanák a füstölgést a munkahelyeken

Magyarországon évente csaknem 30 ezer ember hal bele a dohányzásba, közülük két-háromezren mások füstjének belélegzése miatt lesznek betegek. Civil szervezetek a Dohányfüstmentes Világnapon a füstmentes munkahelyekért emelték fel a hangjukat.

Élet-egészségRomvári Orsolya2010. 11. 18. csütörtök2010. 11. 18.
Megtiltanák a füstölgést a munkahelyeken

A világon a négy vezető halálok − a szívinfarktus, a stroke, a tüdőrák és a COPD − mindegyikében szerepet játszik a dohányzás, de a cigarettázás a leggyakoribb női daganat, az emlőrák kialakulásának a kockázatát is növeli. Ráadásul a dohányzás nem csak a füstölgőket veszélyezteti.

Az Eurobarometer legutóbbi felmérése szerint a zárt épületben dolgozók 24%-a van kitéve dohányfüstnek az unióban, 5%-uk pedig naponta több mint 5 órán át kénytelen ebben az egészségtelen környezetben dolgozni. A Szövetség a Dohányzás Visszaszorításáért, a Légúti Betegek Országos Egyesülete és a Magyar Nemzeti Szívalapítvány szerint füstmentes levegőt nem lehet szellőztetéssel biztosítani, ezért csak a teljes körű dohányzási tilalom védheti meg a dolgozók egészségét, s segítheti elő a dohányzási szokások megváltozását. Ezért azt sürgetik, hogy nálunk is törvény garantálja a munkavállalók számára a dohányfüstmentes munkahelyet.

A civilek felhívták a figyelmet arra is, hogy a nemzetközi tapasztalatok szerint, ha száműzik a cigarettát a belső közterületekről − munkahelyekről, vendéglátó egységekből −, már az első évben 15-20%-kal kevesebben kerülnek szívinfarktus miatt kórházba.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek