Lelki gyötrelemből testi fájdalom

A hosszan elhúzódó lelki szenvedés, a szorongás, a félelem, a stressz egy idő után különféle testi betegségeket teremt. Más esetben nyoma sincs meghatározható betegségnek, csak bizonyos formában és erősséggel feltűnő fájdalomnak testünk különböző pontjain.

Élet-egészségBalogh Mária2010. 12. 22. szerda2010. 12. 22.
Lelki gyötrelemből testi fájdalom

Ha konkrét oka van a fájdalomnak, többnyire van rá megfelelő kezelési lehetőség, gyógyszer, amit orvosunktól megkaphatunk. Ám a lelki fájdalomra, vagy az általa kiváltott különféle fantomtünetekre nehéz enyhítő pirulát találni. Sokan még ma is képzelt betegeknek tartják azokat, akik ismeretlen eredetű fájdalomra panaszkodnak. Gyakorta sem az orvosok, sem a lélekgyógyászok nem képesek segíteni rajtuk, csakhogy munkaképességük egyre korlátozottabbá válik.

Amerikai kutatók igazolták a megállapítást: „A betegség mindig a lélekkel rendelkező testet érinti. Nem létezik külön test és külön lélek.” Így azt is kijelentették, hogy nem mondhatjuk, miszerint a fájdalom pusztán testi, míg például a félelem csakis lelki jelenség. A testi szenvedés mindig lelki fájdalommal is együtt jár, ha másért nem is, mert egy bizonyos idő után a fájdalomtűrő képességünk ugyan magasabb lesz, de a tartós szenvedés, az életminőség-romlás lelki beteggé, olykor depresszióssá tehet. Ugyanakkor ennek fordítottja is igaz: az elhúzódó trauma, stressz, feldolgozatlan negatív érzések fejfájást, szédülést, különféle izom- és mozgásszervi panaszokat okoznak. A lélek betegségei számos testi elváltozást, lappangó betegségek felszínre bukkanását provokálhatják.

Az utóbbi években a munkahely elvesztésétől való félelem, az anyagi gondok súlyosbodása olyan aggodalmakat szültek, melyek egy idő után heveny fizikai fájdalom formájában is megmutatkoznak. Aki állandó nyomás, véget nem érő a megfelelési kényszer, alatt áll, nyomasztja a család eltartásának felelőssége, az előbb-utóbb egészségi problémákkal küszködik. Ekkor leginkább a gerinc betegsége alakul ki, ami nem csak az izomzat görcsös állapotát, de a csigolyák megbetegedését is előidézheti. A tartós negatív stressz ugyanis a váll és a tarkó izmainak összehúzódását váltja ki, ami kezdetben enyhe, majd az elviselhetetlenségig fokozódó fájdalommal párosulhat.

Az idült fájdalom – ellentétben a heveny fájdalommal, testünk vészcsengőhöz hasonló jelzésével – akkor alakul ki, ha a fájdalom három hónapig, vagy annál hosszabb ideig áll fenn. Ekkorra az agy veszi át az irányítást a fájdalom érzékelésében, vis a fájdalom szó szerint nyomot hagy a gerincvelőnben. Ebben az állapotban a fájdalom a külső körülményektől önállósítja magát.

A krónikus fájdalom olyan „program”, mely automatikusan fut, s amit relaxációval, és a pozitív gondolkodás erejével tudunk ellensúlyozni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek