Mikor használ a placebo?

Az elme csodákra képes ha a gyógyulás a tét. Kiderült: a placebók még akkor is használnak, ha a betegek tudják, hogy azok.

Élet-egészségKovács Réka2010. 12. 30. csütörtök2010. 12. 30.

Kép: Gyógyszer függőség orvosság beteg gyógyítás kapszula betegség 2006 10 23 Fotó: Kállai Márton

Mikor használ a placebo?
Gyógyszer függőség orvosság beteg gyógyítás kapszula betegség 2006 10 23 Fotó: Kállai Márton

A placebóhatás régóta ismert. Sokszor hoz javulást, ha azt mondják a betegnek: valódi gyógyszert szed. Ám most ez a feltevés is megdőlni látszik.

A Harvard Medical School kutatói rájöttek, hogy a placebók akkor hatnak, ha előtte a betegeknek egyértelműen elmondták, hogy azok. Feltehetően azért van így, mert maga a gyógyszerszedés rituáléja aktiválja az agyat, hogy beindítsa az öngyógyító folyamatokat.

Ted Kaptchuk professzor 80 irritábilis bélszindrómában szenvedő beteget vizsgált, akiket két csoportra osztott. Az egyik csoport nem kapott semmilyen kezelést, míg a másikat placebóval kezelték. A pácienseknek elmondták, hogy amit szednek, abban nincs semmilyen hatóanyag, a dobozra pedig nagy betűvel ráírták, hogy placebo.

A PROS One orvosi szaklapban publikált tanulmány megállapítja: a háromhetes vizsgálat végére a placebóval kezelt betegek közül kétszer annyian mutattak javulást, mint a semmiféle kezelést nem kapottak. Vagyis kiderült: a pozitív gondolkodás ereje elképesztő eredményekre képes.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek