Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mindenki más és más szomjoltó folyadékra esküszik, ám az biztos: a víz az egyetlen olyan élelmiszer, ami semmivel nem pótolható.
Kép: Vizivás szomjĂşság csapviz palackos viz ásványviz vĂz pohár ĂĽveg szivĂłszál szĂvĂłszál 2011.05.16. fotĂł: NĂ©meth András PĂ©ter, Fotó: Nemeth Andras Peter
Első hallásra soknak tűnik: a felnőtt ember szervezete átlagosan 60 százaléknyi vizet tartalmaz. Ne feledjük, a legtöbb létfontosságú folyamat vizes közegben megy végbe. A víz teszi lehetővé a vérkeringést és befolyásolja a vér összetételét, biztosítja a megfelelő vérnyomást, részt vesz az emésztési-felszívódási folyamatokban és a salakanyagok kiválasztásában, segíti a testhőmérséklet szabályozását. Tehát egyszerre oldószer, vivőanyag, hőtároló és hűtőfolyadék.
A szervezet víztartalma viszonylag állandó, de folyamatosan cserélődik. A felnőtt ember naponta 2-3 liter folyadékot igényel, melyet innivalókkal és magas víztartalmú ételekkel (levesek, főzelékek, zöldségek, gyümölcsök) fedez. Hogy kinek-kinek mennyi folyadékra van szüksége, az függ az életkorától, a külső és belső hőmérséklettől, a levegő páratartalmától, a táplálkozástól, a fizikai megterhelés mértékétől, a verejtékezés nagyságától. A maródiság kísérőjelenségei (láz, hasmenés, hányás), továbbá az alkoholos italok, a magas sótartalmú ételek is jócskán megnövelik a folyadékigényt.
A szomjúságérzet a kiszáradás kezdete. Az elégtelen folyadékbevitel első tünete a száraz nyelv és nyálkahártyák, majd fejfájás, fáradtság és koncentrációzavar léphet fel. Különböző életkorokban másképpen érzékeljük a szomjat, ezért fontos ellenőrizni a gyerekek és az idősek folyadékfogyasztását. A gyerekek „elfelejtenek” inni, az idősebb korosztály pedig az idő előrehaladtával egyre kevésbé érzi a szomjúságot. Figyelem: a nehéz fizikai munkát végzőknek, sportolóknak a nyári forróságban még a szomjúságérzet megjelenése előtt kell elkezdeni ellensúlyozni a vízveszteséget!
Nézzük sorra, mi oltja jól és egészségesen a szomjat! A forrás-, csap- és szódavízen kívül hasznos az ásványvíz: olyan nyomelemeket tartalmaz, melyek a szervezet számára könnyen feldolgozhatók, beépíthetők. A gyógyvizet a kellemetlen tünetek és panaszok orvoslására kúraszerűen ajánlják. A zöldség- és gyümölcslevek szénhidrátot, élelmi rostot, ásványi anyagokat tartalmaznak, míg a tej (melynek mintegy 90 százaléka víz) főképpen értékes vitaminokban, teljes értékű fehérjékben gazdag. A tej és gyümölcs értékes tápanyagait egybegyűjtő turmixital remek frissítő. Választhatjuk a zöld és gyümölcsteákat is: friss citrommal ízesítve remek szomjoltók.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu