Nevessen és gyógyuljon!

A jókedv javítja hangulatunkat, erősíti immunrendszerünket, csökkenti fájdalom-érzetünket. Jó, ha léteznek köröttünk, akik ebben segítenek nekünk – ez a lényege a humorterápiának.

Élet-egészségSzabó Enikő2011. 05. 05. csütörtök2011. 05. 05.

Kép: 2011.04.01. a mosoly napja rendezvĂ©ny a Deák Ferenc tĂ©ren. nevetĂ©s, deák tĂ©r, mosoly napja FĂ©nykĂ©pet kĂ©szĂ­tette: Urbán Dominik 2011.04.01.

Nevessen és gyógyuljon!
2011.04.01. a mosoly napja rendezvény a Deák Ferenc téren. nevetés, deák tér, mosoly napja Fényképet készítette: Urbán Dominik 2011.04.01.

Már a Biblia is említi a humor egészségvédő szerepét, a vidám lélek jótékony hatását: „A vidám elme jó orvosságul szolgál, a szomorú lélek pedig megszáraztatja a csontokat.”

– Az Egyesült Államokból indult a daganatos betegek humorterápiája – mondja dr. Lakatos László pszichiáter. – Ennek keretében a betegek vicclapokat olvastak, humoros videókat néztek, tréfás mondásokkal szórakoztatták őket. S mivel az immunműködésük javult, így a humorterápia hivatalosan is elismert kiegészítő gyógymóddá lépett elő.

A szakorvos Lakatos László és a zenész-tréfacsináló Laár András humorterápiás csoportja megtámogatja a szorongásos, enyhébb depressziós panaszokkal, örömtelenséggel, tartós stresszel küzdőket. Foglalkozásuk hasonlatos a pszichodrámához, ám humorral fűszerezve. Nincs benne misztikum, „csak” csoportos beszélgetés, szerepjáték, zenés nyugtató.

Két kacagás közt is észben kell tartani, hogy nem egyformán reagálunk a humorra, és természetesen előjönnek olyan élethelyzetek, amikor a viccre fogékonyságunk erősen lecsökken. S minél inkább próbálnak bennünket felvidítani, egyre jobban lelombozódunk, sőt megbántódhatunk is.

– Belülről szemlélve gubancosabb meglátnunk a nehézségek humoros oldalát. Ilyenkor jó, ha megnevettetnek bennünket, hiszen két ember közös nevetése mindig kellemes érzéseket kelt, segít ráhangolódni a megoldások keresésére. Képessé tesz minket örülni a létezésnek, hinni, másképpen nézni és cselekedni. Nevetésünk utat mutat számunkra az egészséghez – magyarázza a pszichiáter. – A nevetés az a pillanat, amikor képessé válunk a gondokat kívülről látni, s már tudjuk, hogy a bajunk nem temet maga alá bennünket.

Ez a győzelem érzése, ami a segítők, a betegekkel törődők számára a pácienshez hasonlóan hasznos a félelmek, a kiégettség-érzés legyőzésében. Könnyed, humoros megnyilvánulásaik a betegekre azért is hat megnyugtatóan, mert magabiztosságot, a helyzet megfelelő kezelésének képességét sugallja. Persze a humorterápiát csak olyasvalaki irányíthatja, aki valóban rendelkezik az ehhez szükséges képzettséggel, áttekintéssel, tapasztalattal.

– Szerintem az a legfontosabb, hogy minél többször hagyjuk érvényesülni önnön kedves és humoros gyermeki lényünket. Mindenkire ráfér a nevetés. Pszichiátriai kórság esetén a csoport nem helyettesíti az orvosi kezelést, nem váltja ki a gyógyszeres terápiát, de a maródiak megtámogatására remekül alkalmas – összegez dr. Lakatos László.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek