Fogyókúra, de okosan!

Sokan a nyári-kora őszi, zöldségben-gyümölcsben gazdag hetekben döntik el: ideje pár kilótól megszabadulni. Ám a szakemberek óvnak a divatos és gyakran kíméletlen fogyókúráktól.

Élet-egészségSzabó Enikő2011. 08. 08. hétfő2011. 08. 08.

Kép: Az emberek többsége most sem eszik feltétlenül többet a szokásosnál, ám kevesebbet mozog, így a kalóriaegyensúly pozitív irányba lendül. Fotó: Shutterstock

Fogyókúra, de okosan!
Az emberek többsége most sem eszik feltétlenül többet a szokásosnál, ám kevesebbet mozog, így a kalóriaegyensúly pozitív irányba lendül. Fotó: Shutterstock

A legfontosabb, hogy a testsúly semmiben se jelentsen veszélyt az egészségre, ne akadályozza a normális életvitelt. Az ideális testsúly viszont több mindentől – nemtől, kortól, testmagasságtól, egyéni alkattól – is függ.

– A betegeim jelentős része túlsúllyal küszködik – mondja dr. Nagy János háziorvos. – Ám leginkább nem ebből az okból keresnek fel, hanem éppen a kövérség okán kialakult kórságaik – szív- és érrendszeri betegségek, cukorbaj, magas vérnyomás – miatt. A szakrendeléseken aztán megkapják a szükséges útmutatót a számukra legjobban megfelelő fogyókúrához, ami az egészségesebb és tudatosabb étkezésen túlmenően a rendszeres fizikai tevékenységet is szorgalmazza – hangsúlyozza a doktor.

Nem mindegy, hogy ki hány kilótól szeretne megszabadulni. Az erős fogyókúrához mindenképpen orvosi tanács, felügyelet szükségeltetik. S mi a helyzet akkor, ha valaki csupán kevéske felszedett zsírpárnát száműzne magáról? Nos, először is nem árt tudni: a táplálkozási alapelvek szerint a szénhidrátok az optimális étrend felét, a zsírok mintegy 30, a fehérjék pedig 20 százalékát teszik ki. A legtöbben úgy gondolják: akkor lesz sikeres a fogyókúra, ha csökkentik a bevitt – leginkább testsúlygyarapító – szénhidrátok és zsírok mennyiségét. Így rövid idő alatt valóban látványos eredményeket lehet elérni – például ha a szénhidrátok jelentős részét fehérjére cserélik, felgyorsul a testsúly csökkenése –, azonban a szervezet előbb-utóbb „bosszút áll”, ha valamelyik tápanyag részesedése hiányos. Ekkor ugyanis csökkenhet a fizikai és szellemi teljesítőképesség, súlyosabb esetben pedig károsodhat az érrendszer, a vese, a máj is.

A szakember szerint néhány kiló leadásához bőven elég, ha a fogyni vágyók kitartóan apróbb változásokat vezetnek be az étkezésben és az életmódjukban. Alapvetően fontos szempont, hogy a friss zöldségek és gyümölcsök rengeteg vitamint, ásványi anyagot tartalmaznak. Főzéskor érdemes a bő zsiradékok használatát mellőzni, sütőzacskó segítségével minimálisra csökkenthető a szükséges olaj vagy zsír mennyisége. Vásárláskor igyekezzünk az alacsony zsír- és fehérjetartalmú tejet, tejtermékeket választani. Két főétkezés között péksütemény helyett falatozzunk kevéske zöldséget, gyümölcsöt, olajos magvat. Ebédhez köretnek – az oly csábító sült krumpli vagy rizs helyett – tálaljunk salátákból, párolt zöldségekből.

S ami talán a legfontosabb intelem: mozgás nélkül nincs fogyás! A torna, a testedzés kedvező hatást gyakorol a keringésre, a légzőrendszerre, az izmokra, miközben javítja az általános közérzetet is. Egyszersmind fokozza az anyagcserét, ami pedig kedvez a zsírraktárak csökkenésének. A séta is kitűnő testmozgás, hiszen már napi fél óra is jótékonyan hat a szervezetre. Sőt az úszás, a kerékpározás akár családi program is lehet. A házimunka úgyszintén remek edzés: például egy hatvankilós ember akár 206 kcal energiát is elhasználhat egyórányi takarítással.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek