Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Azokban a kórházakban nem mállik a vakolat, mindig található kéztörlő a mosdóban, az orvosok sosem közömbösek a beteg iránt. Talán ezért is oly népszerűek a tévés kórházsorozatok.
Kép: Kecskemét, 2011. augusztus 14. Korházas sorozatok. TV nézés. Fotó: Ujvári Sándor
Éppen ötven éve mutatták be az Egyesült Államokban Dr. Kildare címmel az első szériát, amit a nagy sikeren felbuzdulva továbbiak követtek. A magyar néző a csehszlovák gyártású Kórház a város szélén és a német Klinika sorozaton edződött a ’80-as években. Az epizódokat javarészt magánéleti intrikák, hatalmi harcok, szerelmi csatározások uralták.
Aztán berobbant életünkbe a Vészhelyzet, melynek jelenetei a sürgősségi osztályon játszódnak. Itt már nem annyira elménckednek vagy erkölcsi ítélkezéssel foglalatoskodnak, hanem rohannak, újraélesztenek, műtenek. És a világ szájtátva néz, még akkor is, ha mindenki tudja: a valóság egy kissé másmilyen.
– Az orvosszakma mindig is magas elismertségű, kissé misztifikált tevékenységnek számított. A kórházsorozatok olyan világot mutatnak be, melynek nem láthatunk be a hétköznapi kulisszái mögé. Ámde az egészséget helyezik a középpontba, amit mindenki a magáénak érez, ezzel magyarázható a népszerűségük – vélekedik Antalóczy Tímea szociológus, aki évek óta a komolyabb és a kevéssé elmélyült sorozatok mibenlétét kutatja. – A helyzet különlegessége, hogy nem is szeretnénk testközelből megismerni a látottakat, hiszen rettegünk attól, hogy kórházba kerülünk. A főszereplők személyében a vágyott orvoskép jelenik meg, a néző azt érezheti, ha mégis hasonló helyzetbe kerül, biztonságra lel. Bár a gyógyítással kapcsolatban táplálhat hamis reményeket egy-egy epizód, de a valóságérzetet nem torzítja el annyira, hogy a néző ne lenne tisztában azzal: azért az életben másképpen alakulnak a dolgok.
A szakmai hiányosságok és az egészségüggyel kapcsolatos keresztülvihetetlen elvárások miatt számos kritika éri a kórházsorozatokat, miközben a Doktor House és a Grace Klinika epizódjait már amerikai orvosegyetemeken is elemzik. Sokan a szériák „oktatói” szerepét hangsúlyozzák, mert segítségükkel a tévénézők nagyobb jártasságot szereznek az egészségügy forgatagában. Az ellenlábasok viszont óva intenek az ilyesféle hatástól és a statisztikákra hivatkoznak. Kanadai kutatók arra voltak kíváncsiak, vajon a kórházsorozatok megfelelő ismereteket közvetítenek-e az elsősegélynyújtás módszereiről? A Doktor House-ból, a Vészhelyzetből és a Grace Klinikából kiválasztott 327 epizódban ötvenkilencszer került sor elsősegélynyújtásra, ebből azonban 25 esetben a szereplő orvos vagy nővér helytelenül járt el. Más kritikák szerint a tévénézőkben valótlan elvárásokat ébresztenek a kórházsorozatok, mivel bennük gyakorta nem mindenhol fellelhető és drága eljárásokkal dolgoznak. A Doktor House egy-egy átlagos epizódjában látott vizsgálatsorozat például körülbelül 9200 dollárba (egy- és háromnegyed millió forintba) kerül.
– A néző számára pedig a történet a legfontosabb – hangsúlyozza Antalóczy Tímea. – A rendelkezésre álló gyógyszerkészlet kimeríthetetlen, s gyakran mutatnak olyan esetet is, ahol a páciens felépülése lehetetlennek tűnik, ám az orvosi csapat rendkívüli gyógymóddal áll elő, s az aznapi rész végére csodát tesz. Persze, jól tudjuk, hogy nem mindig lesz így, de azért olyan jó hinni benne...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu