Formatúrán a múzeumban

Legszebb szecessziós épületünkben, a Lechner Ödön alkotta Iparművészeti Múzeumban látható a Magyar Formatervezési Díj idei pályázatának eredménye, az elmúlt öt év legemlékezetesebb pályamunkáival együtt, Formatúra néven.

ÉletstílusD. Tasnádi Marianna2008. 10. 27. hétfő2008. 10. 27.

Kép: KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Formatúrán a múzeumban
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Mára már egyre erősebb a kívánalom, hogy környezetünk, a házunk, az otthonunk és a bennünket körülvevő tárgyak nemcsak jól használhatók legyenek, de szépségükkel örömünkre is szolgáljanak, életünk minőségét jobbá tegyék. A design (amit már egyre többször dizájnként olvashatunk itthon, ezzel is jelezvén, hogy már Magyarországon is „lételem”) két dolgot kapcsol össze: a formát és a funkciót.

A 2008. évi design hét központi témája a párbeszéd, amely a hétköznapokon oly nagymértékben hiányzik az emberek egymás közötti kapcsolatában. A párbeszéd elsősorban arra utal, hogy a megbízó, a designer (tervező) és a társadalom együttműködése a formakultúra megújulását teremtse meg.

A formatervezők kulcsszerepet játszanak a gyári termékek jellegének meghatározásában. Nem kétséges, hogy a forma kivételes hatása a fogyasztókra is nagymértékben hat, ezért a designer morális felelőssége is egyre nagyobb.

A Magyar Formatervezési Díjat a Magyar Formatervezési Tanács gondozásában, a szakma legnívósabb hazai pályázatán négy kategóriában ítéli oda a hazai design legkiemelkedőbb teljesítményeiért a neves alkotóművészekből, szakemberekből álló zsűri. A nyertesek, különdíjasok, valamint a kiemelt pályázók munkáiból nyíló kiállítás bepillantást enged a magyar tárgy- és formakultúra területén jelenleg zajló folyamatokba. Az idén összesen 203 pályamunka érkezett be, többsége a környezettudatosság, a természetbarát szemlélet és az energiahatékonyság jegyében született.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek