Gyógyerő a hévizekben

Lábunk alatt páratlan termálkincs leledzik, több tucat gyógyfürdőből választhatunk. De tudjuk-e, melyik hévíz mire való?

ÉletstílusPalágyi Edit2008. 10. 30. csütörtök2008. 10. 30.
Gyógyerő a hévizekben

Ha belemerülünk a hévizes medencébe, ritkán gondolunk arra, miből is adódik az őselem gyógyító ereje. Az orvosok azonban megvizsgálták, milyen összetevőkből származik a jótékony hatás.

Elsőként segít a hévíz hőmérséklete, mely máris meghatározza, hogy a fürdőzés áldásos lehet-e az egészségünkre:
– A 25 Celsius fok alatti vizeket hidegnek érezzük, vacogunk bennük, ezért legfeljebb úszásra alkalmasak, hosszas üldögélésre nem.
– A 25-33 C fokos fürdőt – bár testhőmérsékletünknél hűvösebb – mégis kellemesnek találjuk, s akár órákig áztathatjuk benne a tagjainkat. Előnye, hogy mérsékli a gyulladásokat, fokozza az anyagcserét, s a szervezetet a meghűlés elleni védekezésre serkenti. Idült mozgásszervi betegségekre hatásos, csillapítja a lázat.
– Melegnek tartjuk viszont a 37-40 fokos izzasztó fürdőt, mely fokozhatja a gyulladásokat, így például a visszeres panaszokkal bajlódók tartózkodjanak tőle.

A vízben tartózkodást a felhajtóerő teszi kellemessé, ami miatt könnyebbnek érezzük magunkat, és szabadabban mozgunk. Erre alapozzák például a vízben végzett csoportos gyógytornát, mely a merev ízületeket is megmozgatja. Ezt a túlsúlyos páciensek is szívesen vállalják.
A gyógyvíz kémiai hatása is jelentős: az oldott anyagok, pl. ásványi sók a bőrön keresztül felszívódnak a szervezetbe, s káros méreganyagok választódnak ki. A víz felett lebegő pára ugyancsak tartalmaz jótékony összetevőket, s ezeket belélegezzünk.

Az ásvány- és gyógyvizek összetételük szerint a következő típusúak lehetnek:
– Szénsavas vizek (például Balatonfüred)
– Alkáli-hidrogén-karbonátos, azaz alkalikus vizek (például Gyula, Balf)
– Kalcium-magnézium- hidrogén-karbonátos, földes-meszes vizek (ilyen a fővárosi gyógyvizek legtöbbje)
– Konyhasós, azaz kloridos vizek (például Sárvár, Cserkeszőlő)
– Keserűsós, azaz szulfátos vizek (például a budai Rudas fürdő)
–Vasas vizek (például Parád)
– Kénes, azaz szulfidos vizek (például Harkány, Bogács)
– Jódos, brómos vizek (például Hajdúszoboszló, Berekfürdő)
– Radioaktív vizek (például Hévíz, Eger).

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek