Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Orvostanhallgatók panaszait hallva, felmerül a kérdés, vajon mitől lesz valaki sikeres? Hogy kerülhet ki a szürke tömegből?
A pályázati lehetőségek legtöbbször rejtve maradnak a diákok előtt, pedig kis utána járással és némi szerencsével, olyan lehetőségekhez lehet jutni, amelyek később nagyon jól mutatnak majd egy önéletrajzban.
Dr. Lázáry Áron tartott már előadást hawaii konferencián és többször publikált nemzetközi szaklapokban. Szerinte a titok nyitja, hogy olyan témát választott, ami nem tartozik a legfőbb kutatási témák közé. Szerinte Magyarország csak így veheti fel a versenyt USA-val vagy Angliával szemben. A sikerhez itthon is minden adott, tudásbázis, pályázatok és kutatási lehetőségek. A hallgatók nagy része kimegy külföldi tanulmányútra, ami hozzáállásban és szemléletben nagyon sokat tud adni – mondja Lázáry.
Lőrincz Ákos, a SOTE Hallgatói Önkormányzatának külügyi és pályázati bizottsága elnöke szerint a tájékozatlanság a legnagyobb probléma. Eltökélt szándéka, hogy ezen a változtasson, ezért egy tízhónapos heidelbergi tanulmányút után a bizottság elnöke lett.
Az Erasmuson kívül rengeteg olyan lehetőség van, amellyel ki lehet jutni az Egyesült Államokban, vagy akár Japánba is, ráadásul sokkal jobb feltételekkel, mint amit az Erasmus nyújthat. Az utóbbi csak egy alaplehetőség, amihez szükség van pluszfinanszírozókra. Lőrincz Ákos szerint a pályázatok adják meg a lehetőséget a kiemelkedésre, „ami nélkül csak egy hal maradsz, aki a tömegben úszkál”.
Egyéni kutatásokat a hallgatók 60-70%-a végez, TDK-ra készülve, melyet később a PhD-jéhez fel tud használni. Lázáry Áron is arra bízatja a hallgatókat, hogy mielőbb kezdjenek el kutatni. Az Európai Unió is nagyon erősen támogatja a kutatásfejlesztést, ezért egyre inkább alkalmazott kutatásokhoz értő mérnökökre van szükség tudós kutatók helyett.
Nagyon sok diák külföldön próbál szerencsét a PhD – ösztöndíj után, mert itthon háromszor –négyszer annyit kell dolgozni a jó megélhetésért. Ráadásul Anglia és az USA is „nagyipari tudásgyár”, ahova nagyon keresik a jó szakembereket. Egy tudós pedig ott dolgozik, ahol lehetőséget kap.
Halász Áron
További érdekes cikkeket a MOHA novemberi számában talál.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu