Hogyan öregszik a szervezetünk?

Az öregedés az élethez hozzátartozó biológiai folyamatok összessége, mely elkerülhetetlenül bekövetkezik, annak legfeljebb ütemét és az esztétikai megjelenését lehet megváltoztatni.

Életstílus2008. 12. 17. szerda2008. 12. 17.
Hogyan öregszik a szervezetünk?

Az időskor a szervezet „elhasználódása” miatt valóban gyakran betegségeket hoz magával, amelyek a környezet káros hatásainak következtében, vagy a szervezet különböző folyamatainak intenzitásában, módjában bekövetkező változások következtében alakulnak ki. Nézzük, melyek azok a változások, amelyekkel a modern kor időseinek általában számolnia kell!

 A testsúly csökkenése vagy növekedése majdnem minden esetben bekövetkezik. Ezen belül változik a test bruttó víz- és zsírtartalma, ennek aránya,továbbá az egyes belső szervek tömege is változik.

Az egész szervezetre jellemző az atrófiás folyamatok jelenléte, amely során a szövetek állományt veszítenek (sorvadnak). A
fibrózis kötőszövetesedést jelent, mely szintén a különböző zsigerek és a mozgásszervek működésének csökkenéséhez vezet.

Az anyagcsere zavarai

A zsigerek vérátáramlásának megváltozása a funkciók eltérését okozza, a vesék esetében például a csökkenő vérátáramlás a vizelet mennyiségének csökkenését, a vesecsatornácskák funkciójának romlása a vizelet összetételének szigorú kontrollját lazítja fel.

Idős korban a folyadékháztartás könnyen felborulhat. Az idősek hamar kiszáradnak, ami ebben az életszakaszban nagyon veszélyes - például a szívizominfarktus vagy az agyvérzés kialakulásának szempontjából is. Az ok lehet csökkent folyadékfelvétel, ami az idősek körében általánosan jellemző, vagy fokozott folyadékvesztés, ami banális okok miatt is bekövetkezhet (néhány napig tartó meleg idő).

A széklet- és vizeletürítés gyakran komoly problémák forrása. Számos idős ember életének kulcsproblémája a székletürítés, mely akár minden másnál fontosabbá válhat az érintett számára.
A vizelettartás nehézsége (inkontinencia) szintén sokakat érint, csakúgy, mint az idősödő férfiak többségére jellemző vizeletelakadás (ami a prosztata „élettani” megnagyobbodása miatt következik be).

A fertőzésekkel szembeni ellenállás már kisebb

A fertőzéses betegségek egy idős beteg számára sokkal nagyobb problémát jelentenek, mint a fiatalabbaknál. Banális nátha is okozhat végzetes kimenetelű tüdőgyulladást az immunrendszer védekező képességének csökkenése miatt. Ugyanígy bármely fertőzés hamar válhat komolyabb és kiterjedtebb betegség forrásává: fiatalabb korban egy-két nap alatt gyógyuló hólyaghurut vesemedence-gyulladásba torkollhat.

Gyakoribbá válnak a tüdőbetegségek, amelyek elsősorban a környezeti ártalmakhoz köthetők.

Az ízületek sem a régiek

Az öregkor egyik nagy veszélye az elesés, amely legtöbbször a mozgásszervek instabilitásának következménye, de nem kizárólagosan (gyakran például szédülés miatt következik be). Az esés komoly következményekkel járhat.

Az évtizedes megterhelés a mozgásszervek kopásához, az izmok nyújthatóságának és teherbírásának csökkenéséhez vezet, a csontritkulás pedig kisebb ütések esetén is töréssel jár. A mozgás nehezítettsége az időseket súlyosan gátolhatja mindennapi tevékenységük végzése közben.

Dr. Kónya Judit

A cikk folytatását a WEBBeteg.hu oldalon olvashatják.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek