Aranylabda: Rodriék csalásáról beszélt egy szavazó újságíró
origo.hu
Tizenkét pohár bornak megfelelő mennyiségű alkoholt „gurít le a torkán” naponta a nyílfarkú mókuscickány. Nagyivókat megszégyenítő teljesítmény, s a vicc az egészben, hogy nem részegedik le tőle soha. A magyarázat az állat hatékony anyagcseréjében rejlik.
Az egérnyi méretű jószág példátlan alkoholizmusáról német kutatók rántották le a leplet. A Malajzia és Thaiföld trópusi esőerdeiben élő nyílfarkú mókuscickány (Ptilocercus Iowii) az ott őshonos bertam pálma nektárját fogyasztja, ez a legfőbb tápláléka. A nektár különlegessége, hogy cukortartalmából a növény virágzatában élő élesztőgombák hatására 3-4 százalékos alkohol képződik, ami a sör átlagos alkoholtartalmának felel meg. Csoda-e, hogy a cickányok naponta két órát is eltöltenek nektárszívással? Mert ez sokkal több idő, mint amennyit bármilyen más táplálék beszerzésére fordítanak – állítják a Bayreuthi Egyetem zoológusai. Napi alkoholfogyasztásuk – emberi mértékre átszámítva – tizenkét pohár bornak megfelelő szesz, s ez a teljesítmény a mókuscickányt a föld legiszákosabb élőlényévé avatja. (A szintén trópusi esőredőkben élő, apró platánmókus is szívesen issza a bertam pálma nektárját, ám az alkoholizmus tekintetében versenyre nem kelhet a nyílfarkú mókuscickánnyal.)
Azt gondolnánk, hogy a nagy iszákosság – mint az embereknél – nagy részegséggel párosul, erről azonban szó nincs. A kutatók ugyanis még becsípett cickánnyal sem találkoztak, nemhogy részeggel. Aminek a magyarázata a tudósok szerint az állat rendkívül hatékony anyagcseréjében rejlik: szervezete sokkal gyorsabban méregtelenít, mint például az emberé. Hát, mit mondjunk? Könnyű így nagyivónak lenni!
origo.hu
borsonline.hu
travelo.hu
hirtv.hu
teol.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
mandiner.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu