Vizsgáznak a csecsemők is

Gondoljunk bele, milyen lehet az olyan vizsgaidőszak, amikor tanulás közben percenként rá kell nézni a babára, a vizsgaidőpont kiválasztásánál pedig nemcsak azt kell figyelembe venni, hogy lesz-e elég idő tanulni, hanem azt is, hogy mikor akad valaki, aki vigyáz a gyerekre.

Életstílus2009. 02. 09. hétfő2009. 02. 09.
Vizsgáznak a csecsemők is

Modern párosítások
„Tanárnő, le tudna osztályozni már május elején? Mert május közepére vagyok kiírva szülésre” – érdeklődik egy csoporttársam, B. Anna a szemináriumon. Az utóbbi években egyre gyakoribbá válik, hogy a kismamák az otthon töltött évek alatt nemcsak a gyerekkel foglalkoznak, hanem saját munkaerő-piaci esélyeiket is növelik a diploma vagy másoddiploma megszerzésével. Grancsai Erika negyedéves pszichológushallgató is pályát módosít gyerekvállalás közben, de merőben más okból: közgazdászként dolgozott, de amikor férjével úgy döntöttek, hogy gyereket vállalnak, beiratkozott a bölcsészegyetemre, mert nem akart visszamenni a munkától túlhajszolt közgazdászéletbe. Nem mellesleg nagyon érdekelte a pszichológia.

Az adatok szerint a kismamák egy része olyan szakot választ, ami régi álmuk, csak anno nem jutott rá elég idő, másik felük pedig a piacképes képzéseket keresi. Előnyt jelent a munkaerőpiacon a későbbi visszatérésnél, ha a leendő munkaadók látják, hogy a piacról esetleg három évre kiesett anyuka ebben az időben is képezte magát, és tudása nemhogy megkopott, hanem gyarapodott is ez idő alatt.

Nemcsak a munkaerő-piaci esélyek javítása lehet szempont a gyerek–főiskola összepárosításában, hanem a felsőoktatás rugalmasságának kihasználása, hiszen kötetlenségében még mindig jó alkalomnak tűnik a családvállaláshoz, mint egy későbbi szigorú heti 40 vagy többórás munkaidő. A Spiegel Online szerint egyre több német egyetemista dönt úgy, hogy inkább a munkakezdés előtt vállal gyereket, mint hogy későbbi karrierjét szakítsa meg vele. Szerintük ezt a leendő munkáltatók is felelősségvállalásként, jó szervezőkészségként értékelik.

Internet és nagymama
Várandósan, aztán kisgyerek mellett tanulni nem könnyű, főként, ha nappali, bejárós szakot végez az ember. A pluszhiányzások általában megbeszélhetők a tanárokkal, a tananyag beszerzésében meg sokat segíthetnek a csoporttársak. Különösen nagy előrelépést jelentenek az egyre elterjedtebb távoktatási és e-learning rendszerek az egyetemen, mint például a CooSpace az SZTE-n, vagy a Moodle az ELTE-n. Ezekhez az elektronikus oktatási rendszerekhez az interneten keresztül bármikor hozzáférhetnek a kismamák és kispapák, és elérhetik a tanárok által feltöltött kötelező és segédanyagot, valamint online konzultálhatnak velük és csoporttársaikkal.

Viszont elkerülhetetlen, hogy bizonyos órákra, vizsgákra bejárjon az ember, ilyenkor szükség van a strapabíró nagyszülőkre vagy a bébiszitterre. Erika az előbbire esküszik, szerinte „nappali egyetemet csak nagyon komoly családi támogatással lehet csinálni”. Az se hátrány, hogy másoddiplomásként már „megtanult tanulni”, és a házimunkában is akad segítség.

Szellemi kihívás a gügyögés mellett
Sok kismama panaszkodik az egyedüllétről, a társadalmi elszigeteltségről, amíg évekig otthon van a gyerekekkel. Erika heti egy nap jár be az egyetemre, így nincsen sokat távol, az az egy nap pedig még jót is tesz – „már három éve vagyok otthon, jó, hogy van mellette valami. Ez az egy nap még kikapcsolódás jellegű is”. De a gyerekek minden előtt számítanak. Két gyermeke született az egyetem négy éve alatt, és a szülés utáni első félévekben egyáltalán nem járt be az egyetemre – nem is akart, meg a háromóránkénti szoptatást elég nehéz két szeminárium között megoldani. De Erika szerint egy gyerekkel még nem volt vészes összeegyeztetni az egyetemet, kettő mellett azonban már semmi szabadidő nem marad, és leromlik a teljesítmény. A közeli megváltót az óvoda képében várják.

Bababarát egyetemek
Az egyetemek saját hatáskörű intézkedésekkel is segíthetik a kisgyermekes tanulók helyzetét. A Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kara például 2009-ben már nem először ad 30 százalékos kedvezményt azoknak a kisgyermeket nevelő költségtérítéses diákoknak, akik távoktatásban, valamint a levelezőképzésen vesznek részt.
A Károly Róbert Főiskola baba-mama szoba kialakításával próbálja könnyíteni a kisgyermekes hallgatók dolgát. A helyiségben található pelenkázóasztal, kiságy, mikrohullámú sütő, így míg az anyuka vagy apuka esetleg vizsgázik, a gyerekkel nem a folyosón kell várakozni. Hasonló kényelmi szolgáltatásokat biztosít Pécsett az egyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kara is, ahol a levelező hallgatók száma, s ezen belül a kismamák aránya is magas. Ennek ellenére sok helyen okoz még gondot a babakocsival való közlekedés vagy a pelenkázó hiánya. A legtöbb megkérdezett kismama szerint mind az évfolyamtársak, mind a tanulmányi osztály pozitívan viszonyul hozzájuk, és segít, ahol tud.

Simon Dorottya

forrás: MOHA - Egyetemisták, főiskolások ingyenes magazinja

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek