Erős kézzel

Most már tudom, miért nem lelkesedem, amikor a nőket birkózószőnyegen, ökölvívó-szorítóban vagy tatamin látom! Ülök szemben a prágai cselgáncs Világkupa győztesével, a szolnoki Karakas Hedviggel, aki zöld szemével, tizenkilenc esztendejével maga a harsány fiatalság és a megejtő báj. A cukrászda márványasztala fölött rápillantok a kezére.

ÉletstílusPalágyi Béla2009. 03. 13. péntek2009. 03. 13.

Kép:

Erős kézzel

Hát a két kacsója nem egy-egy virágszirom: kidolgozott ujjainak férfias szorítása lehet, és ha csak a tenyereit látnám, a tulajdonost akár kanadai favágónak is tippelném. Hja, kérem, valamit valamiért. Ebben a „munkáskézben” tíz év kemény felkészülése testesül meg: ennyi ideje annak, hogy a kislány – a bátyja sportos életvitelét követve – a tatamin kötött ki. Indíttatásnak ott volt még a testnevelő anyuka, akinek köszönhetően Hedvig előbb végigzongorázott szinte valamennyi sportágat: kézilabda, futball, úszás jelentette a csábítást, mígnem Kovács Gábor edzővel hozta össze a jó sorsa, aki kellően szuggesztív volt ahhoz, hogy megtartsa a tataminál.
A pályafutása nem volt zökkenők nélküli: kijutott a junior világbajnokságra, ahol hamar kiesett; akkor az is megfordult a fejében, hogy hagyja a fenébe az egészet… Aztán tizennyolc éves korában nemcsak választópolgár lett a fiatal, hanem érett versenyző is. A múlt évben egy új szisztéma szerint kezdtek munkához az edzőjével, ami sikert hozott. Hogy mi volt az a plusz, ami a világranglista negyedik helyéig röpítette? Ezt nem tudja megfogalmazni, hiszen nem a több és hatékonyabb edzésmunkáról szól a történet, hanem inkább a belül zajló, lelki folyamatok vettek új irányt. A trénerrel immár partnerként dolgoznak, felszabadultabb minden, nem a tanítvány reszket edzésen és versenyen a tanára előtt…
Ami pedig az eredményt illeti? Ebben az évben úgy felröppent a neve, akár egy szilveszteri petárda. Talán azért, mert súlycsoportjában, az 57 kilogrammosok közt immár felnőttként, idehaza is meg kell küzdenie az eredményért: Baczkó Bernadettel vív a külföldi kiküldetésért is, márpedig Berni az egyik legismertebb név a szakmában. Honnan kellene ismerni? Hát onnan, hogy junior ifjúsági Európa-bajnok, világbajnoki bronzérmes, a pekingi olimpián pedig úgy lett 7., hogy az első fordulóban peches vereséget szenvedett az ausztrál színekben versenyző, 36 éves Pekli Máriától. Ezt a magyar klasszist sikerült Karakas Hedvignek Hamburgban legyőznie, és az Európa-bajnokságon való induláshoz Prágában, a Világkupán kellett megvernie honfitársát. Sikerült, pedig mindketten öt-öt győzelemmel jutottak a döntőig – ami a szolnoki lánynak sikerült jobban, és ezzel hazánkat áprilisban ő képviseli a kontinensviadalon!
Mit vár magától az Eb-n? Nézzük csak: a világranglistán egy portugál, egy görög és egy japán lány áll előtte. Ha ezt vesszük alapul, borítékolható a bronzérem. De ha azt számítjuk, hogy a lányunk felnőtt lett, az érem lehet akár nemesebb fémből is. Mert azokban a kezekben tíz év kemény munkája van…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek