Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tizenhat éve elpusztult és lefagyasztott egerek sejtjeiből életerős egereket hoztak létre japán tudósok. Vajon ezzel a módszerrel föl lehetne támasztani az évekkel-évtizedekkel ezelőtt gyorsfagyasztott, s azóta folyékony nitrogénben tárolt embereket is?
Kép: Fehér egér Fotó Bohanek Miklós 2005 01 09
A japán tudóscsoport úgynevezett módosított klónozási eljárással érte el ezt a szenzációs eredményt. Ennek során a tizenhat éve lefagyasztott egér szövetét kiolvasztották, a szövet egy sejtjét kivették, majd sejtmagját kipreparálták. Ezt a sejtmagot azután egy élő egér petesejtjébe juttatták, amelynek sejtmagját előzetesen eltávolították. Ebből az összekényszerítésből embrió alakult ki.
A folytatásban ebből az embrióból – különleges eljárással – embrionális őssejteket hoztak létre. Az embrionális őssejtek azzal a fantasztikus képességgel rendelkeznek, hogy létre tudják hozni a test minden sejttípusát. A továbbiakban ezekből az embrionális őssejtekből vettek ki sejtmagokat, s ezeket ültették – sejtmagjuktól megfosztott – újabb egérpetesejtekbe. E „mesterséges megtermékenyítés” következményeként klónállatok fejlődtek, összesen 13 egérklónt sikerült így előállítani.
A japán kutatók módszere a kipusztulás szélére sodródott állatfajok megmentése, genetikai állományuk megőrzése terén lehet ígéretes. A ma elpusztult afrikai vadmacskák vagy pandamacik – meglehet, utolsó példányainak – egy lefagyasztott szövetdarabját megőrizheti akár az állatkert is a házi fagyasztójában, s ebből évtizedek múlva életre keltheti az állatot. Kérdés azonban, hogy meddig? Mert ilyen alapon a nyolc-tízezer éve elpusztult gyapjas mamutok jégbe fagyott tetemeiből is föl lehetne támasztani a fajt. A szakemberek szerint ennek sikere azonban nem csak a hosszú idő miatt kétséges, hanem azért is, mert a tetemek az évezredek alatt többször is kiolvadhattak, illetve visszafagyhattak, ami véglegesen elpusztította a sejteket.
A módszer mindezeken túl fölvet egy igen bizarr lehetőséget is: a mélyhűtött emberek klónozását, akik már évek óta pihennek csirkecomb módjára lefagyasztva a folyékony nitrogénnel töltött tartályukban. Ez azonban, azon túl, hogy az emberklónozás etikátlan és veszélyes is, aligha jelent örömteli megoldást számukra, hiszen ők – a ma még gyógyíthatatlan betegek – abban a reményben vállalták egykor a fagyasztásukat, hogy ők maguk fognak majd egyszer visszatérni az életbe, nem pedig a klónjaik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu