Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egy ázsiai kutatás szerint a szerelem fennkölt érzése meglehetősen prózai dolgokban mérhető: időben és pénzben. Minél jobban szeretünk valakit, annál több pénzt és időt szánunk rá.
Kép: Young Asian Couple Kissing --- Image by © Tracy Kahn/Corbis, Fotó: Tracy Kahn
A Synovate piackutató cég „Time is Love” című kutatásában az ázsiai országokban élők szerelemmel kapcsolatos attitűdjeit mérte fel, és megvizsgálta, milyen szerepet játszik a pénz és az idő a párkapcsolatokban. A Hongkongban, Kínában, Szingapúrban és Malajzián készült felmérés során ezerkézszáz 23 és 36 év közötti személyt kérdeztek, akiknek életük során legalább egyszer volt már párkapcsolatuk.
A felmérés során megkérdezett válaszadók többsége egyetértett abban, hogy minél jobban szeretnek valakit, annál több időt próbálnak együtt lenni vele. A maláj válaszadók 93, a szingapúriak 91, a kínaiak 88, a hongkongiak 83 százaléka állította, hogy ha igazán szerelmes, megpróbálja a lehető legtöbb szabadidejét a szeretett személyre szánni.
A megállapítás az ajándékozási szokásokra is érvényes, igaz, ebben a két nem némileg eltérően viselkedik. A kutatás szerint a nők több időt töltenek a megfelelő ajándék kiválasztásával, ha szerelmükről van szó, mint a férfiak. Míg a gyengébbik nem átlagosan 4,6 napot szán a tökéletes meglepetés kiválasztására, a férfiak csak 3,5 napot hagynak rá.
Ugyanakkor – meglepő módon – az ázsiai férfiak felülmúlják a nőket az első randevúra fordított felkészülési időben. A kutatás szerint ugyanis a férfiak átlagosan 56 órát töltenek azzal, hogy a róluk alkotott első benyomás tökéletes legyen, míg a nők "csupán" 40 órát szánnak a felkészülésre.
A válaszadók 60 százaléka úgy vélte, hogy a szerelem ereje nem halványodik el az idővel, és többségük a hosszú távú kapcsolatokat preferálja a rövid, de szenvedélyes románcokkal szemben. Különösen igaz ez a Malajziában és a Szingapúrban élőkre, ott a megkérdezettek 96, illetve 95 százaléka hisz a tartós kapcsolatok fontosságában. Kínában a megkérdezettek 87, Hongkongban pedig 85 százaléka vélekedett így.
A szerelmesek nem csak több időt, hanem több pénzt is szánnak partnerükre. Legalábbis ezt állítja a kínai megkérdezettek 78, a szingapúriak 77, a malajziaiak 69 és a hongkongiak 64 százaléka. A kutatás szerint a legtöbb pénzt sorrendben a kínaiak, majd a malájok és hongkongiak, végül a szingapúriak költik partnerükre. A férfiak, ha szerelemről van szó, mindenhol bőkezűbbek, mint a nők. A hongkongi férfiak például 130, a malajziaiak 125 százalékkal költenek többet párjukra, mint azok őrájuk. Kisebb a különbség a nemek között Szingapúrban és Kínában. Az előbbi országban 25, az utóbbiban 23 százalékos az eltérés. Ez a különbség látszólag egyik felet sem zavarja. A férfiak 74, a nők 77 százaléka véli úgy, hogy pont a megfelelő összeget költi szerelme tárgyára. A legtöbb pénzt a kapcsolat különböző szakaszaiban költik a másikra az egyes országok lakosai. A hongkongiak például a kapcsolat elején, a kínaiak és szingapúriak azonban a második és harmadik évben a legnagyvonalúbbak. Egyedül a malajziaiak azok, akik a kapcsolat teljes ideje alatt azonos összegeket költenek a másik félre.
A válaszadók szerint ugyanakkor az elköltött pénznél és a drága ajándékoknál sokkal értékesebb az együtt töltött idő. Nekik nem az számít, hogy mennyi pénzt költenek a párjukra, hanem, hogy mennyi időt szánnak rá. A válaszadók körében háromszor többen gondolják azt ugyanis, hogy az együtt töltött idő soha nem lehet elég, a pénz viszont az lehet. Emellett a megkérdezettek 83 százaléka úgy vélte, hogy a pénzzel soha nem lehet kifejezni azt az értéket, amelyet az együtt töltött idő jelent számukra.
Forrás: ELTE-TáTK
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu