Biogázt adó betontehenek

A zöldenergiák ásza a biogáz – állítják a téma elkötelezett szakértői. Mit tudunk manapság kezdeni vele? - ennek jártunk utána.

EnergiaT. Dögei Imre2008. 10. 31. péntek2008. 10. 31.
Biogázt adó betontehenek

A gázkészítéskor hasonló biológiai folyamat játszódik le, mint a tehenek bendőjében. Csakhogy a biogáz előállítására szolgáló „betontehenekben” a baktériumok zárt és szabályozott helyen, fermentorokban dolgoznak. Itt a növények, valamint a szarvasmarha- és a sertéstelepek hígtrágyájának keverékéből gáz, hő és trágyázásra alkalmas szerves maradék keletkezik. A biotechnológiai folyamatokat például a Szegedi Tudományegyetemen kísérleti fermentorok segítségével modellezik.
A biogáz megújuló energiaforrás, ami a szerves molekulák levegőtől elzárt lebomlása során keletkezik. Biogáz-alapanyag lehet az állattartásban képződő almos vagy hígtrágya, háztartási szerves hulladékok, élelmiszeripari melléktermékek és e célra termesztett energianövények. Hat EU-tagország részvételével nemrég indult egy olyan, uniós támogatással segített program, amelynek célja a biogáz-termelés népszerűsítése. Az olaj- és földgáz-árak kiszámíthatatlanul ingadoznak, mind gyakrabban az égbe szöknek, s gyorsan fogyatkoznak a könnyen kitermelhető készletek. Világszerte mérsékelni szeretnék a tradicionális, fosszilis energiahordozóktól való függést. (Képeinken a modern, fejlettebb technológiát felvonultató, illetve a fejlődő világban terjedő "háztáji" biogáztermelő-berendezés látható.)
A biogázzal két legyet üthetünk egy csapásra: megszabadulunk a környezeti szennyeződésektől, miközben megújuló energiát állítunk elő. A biogázt fűtésre, hűtésre, áramtermelésre lehet felhasználni vagy tisztítás után a földgázvezetékeken bárhová szállítható. Egyes uniós tagállamokban kiterjedten használják, míg hazánk – kiváló adottságai ellenére – a sor végén kullog. Az Európai Intelligens Energia Ügynökség által szervezett konzorcium Lengyelországban, Magyarországon, Olaszországban, Spanyolországban és Szlovákiában segíti elő a biogáz-technológia elterjedését, főként a kiemelkedő osztrák tapasztalatok alapján. Hazánkat a Magyar Biogáz Egyesület képviseli a nemzetközi programban.
A témához kapcsolódó hír, hogy a Szegedi Tudományegyetem Biotechnológiai Tanszékén az utóbbi hetekben kezdte el üzemszerű működését tizenöt 5 literes és négy 50 literes speciális biogáz-fermentor. Ezekben az ipari körülményeket hűen utánozva a szakmában nemzetközi szinten is párját ritkító szolgáltatást nyújtanak a lassacskán itthon is fejlődésnek induló biotechnológiai ipar számára.
((További információ: Kovács Kornél egyetemi tanár, a Magyar Biogáz Egyesület elnöke Tel: 06-62-544 351, Fax: 06-62-544 352, E-mail: [email protected], [email protected])

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek